Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Zákazníkům energetického gigantu od příštího roku zdraží elektřina

Aktuality

Zákazníkům energetického gigantu od příštího roku zdraží elektřina

11. 12. 2012 Plyn

Domácnosti, které odebírají elektřinu od skupiny ČEZ, si od příštího roku připlatí. Na vině je především zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje. Ten podle vyjádření ERU stoupne z 503 Kč na 648 Kč za MWh. Na ceně se také podepíše navrhovaný růst horní sazby DPH z 20 % na 21 %.

Cena za elektřinu tak domácnostem stoupne až o 2 500 korun. Záležet ale bude především na tarifu, podle kterého spotřebitelé elektřinu odebírají. Ty domácnosti, které používají elektrickou energii pouze na osvětlení a vaření, zdražení výrazně nepocítí. Oproti letošnímu roku zaplatí maximálně o 300 korun více. Zmiňovaný nárůst cen o 2 500 korun se týká těch domácností, které požívají proud také na ohřev vody a topení.

Růst cen nezastaví ani příznivá situace na burze

Cena elektřiny se ovšem se neskládá pouze z regulované části, jíž je příspěvek na obnovitelné zdroje součástí. Téměř polovinu částky účtované domácnostem tvoří cena silové elektřiny, tedy elektřiny jako takové. Podle vyjádření skupiny ČEZ právě cena silové elektřiny bude v roce 2013 díky příznivé situaci na burze ponížena až o 5 %. Ani tato kompenzace ale nebude stačit k tomu, aby konečný zákazník zaplatil za energie méně. Podle modelového příkladu spotřebitelé, kteří elektřinou topí, zaplatí po započtení snížené ceny silové elektřiny o necelých 800 korun více. Do hry o konečnou výši faktur za elektřinu vstoupí také novela zákona o DPH. Podle ní má horní sazba DPH stoupnout z 20 % na 21 %. Tato změna by zvedla ceny energií v rámci sto až několika tisíc korun v závislosti na velikosti odběru.

Domácnosti zaplatí více u každého velkého dodavatele

Zdražení elektřiny se ovšem netýká pouze zákazníků podniku ČEZ. Cena poroste u všech velkých dodavatelských firem. Stejně jako u ČEZ za to může nárůst poplatku na obnovitelné zdroje, potažmo celé regulované složky ceny. Přitom ostatní dodavatelé stále tlačí cenu silové elektřiny směrem dolů. Snižovat ceny budou i alternativní dodavatelé. Chcete-li platit méně za elektrickou energii, právě přechod k menší společnosti může být tím jediným východiskem. Tito alternativní dodavatele totiž více než lépe konkurují velkým společnostem. Nejlevnějšího dodavatele ve Vašem kraji najdete snadno na našem srovnání dodavatelů elektřiny.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »