Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Zemní plyn zůstává důležitým zdrojem energie

Aktuality

Zemní plyn zůstává důležitým zdrojem energie

8. 12. 2014 Plyn O zemním plynu a jeho důležitosti bylo řečeno mnoho. Z českého trhu však rozhodně nezmizí a jeho využití je stále široké. Zemní plyn se používá nejen při výrobě tepla a elektrické energie, ale jeho rostoucí vliv je znát zejména v dopravě. Jeho největší nevýhodou je však závislost na dovozu.

Právě problematiku dovozu v současné době řeší celá střední Evropa. Důvodem je geopolitický konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, který může ohrozit bezpečnost a velikost dodávek plynu. Státní energetická koncepce (SEK) však tvrdí, že v letošním roce by tento konflikt neměl mít žádný vliv na snižování podílu zemního plynu v chystané aktualizaci.

„Zastoupení plynu ve struktuře palivoenergetického mixu do roku 2040 zůstává v aktualizované koncepci nezměněno,“ potvrdil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Česká republika je závislá na dodávkách plynu z Ruska, který na naše území putuje přes ukrajinské plynovody. Pokud by došlo ke zhoršení konfliktu mohlo by totiž dojít k omezení nebo úplnému přerušení dodávek plynu. Naštěstí má Česká republika zavedenou diverzifikaci dodávek, na níž stále usilovně pracuje. V současné době jedná o možném napojení na polský terminál pro zkapalněný zemní plyn (LNG).

Také ostatní země střední Evropy usilují o lepší propojení bezpečnosti dodávek. “Výhodu dává střední Evropě příslušnost k hospodářsky silnému evropskému společenství, které klade důraz na dokončení jednotného trhu s energiemi a vzájemnou solidaritu,” řekl Jan Klepáč, ředitel Slovenského plynárenského a naftového zväzu. Vzájemné propojování plynových soustav však zdaleka není dostatečné. Spolupráci zhoršuje další problém, kterým je slabá likvidita trhů či vysoká míra korupce.

Podíl plynu na výrobě elektřiny poroste

Plyn má stále významné zastoupení v energetickém průmyslu a to i přesto, že jeho soupeři jsou nízkoemisní zdroje OZE a jádro. Jeho význam poroste zejména u výroby elektrické energie, tepla a také v dopravě.

Důvodem rostoucího významu je také snaha snížit emise skleníkového plynu. „Evropská unie schválila závazný cíl pro dlouhodobou politiku klimatu snížit emise skleníkového plynu oxidu uhličitého o 40 procent. Pokud chceme tento limit splnit, je nejjednodušší cesta podporovat zemní plyn,“ uvedl na konferenci Miloslav Zaur, předseda Rady Českého plynárenského svazu.

Zemní plyn versus jádro

S ohledem na klimatické cíle je kladen stále větší důraz také na jadernou energii, jejíž emise jsou výrazně nižší. V současné době se jaderná energie podílí na výrobě elektrické energie 33 procenty. Do budoucna je plánován nárůst podílu až na 50 procent.

Právě sympatie k jaderné energii patří k zásadním důvodům, proč česká vláda nechtěla přijmout závazný cíl pro zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém průmyslu. Podle energetických odborníků by takové upřednostňování energetických zdrojů narušilo technologickou neutralitu a možnost volby vlastního energetického mixu.

Česká vláda požadovala, aby nedošlo k znevýhodnění jaderné energie vůči dalším nízkoemisním zdrojům (zemní plyn a OZE). Nevýhodou jaderné energie je odpadní teplo, které vzniká při výrobě elektřiny, a které není zatím účelně využíváno.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »