Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Změna dodavatele energie. Pozor na smluvní podmínky

Aktuality

Změna dodavatele energie. Pozor na smluvní podmínky

11. 9. 2014 Plyn Manželé Kozákovi žijí přes padesát let v Příbrami. Před dvěma lety se poprvé rozhodli změnit svého dodavatele energií a ušetřit. Bohužel byli nuceni zaplatit smluvní pokutu původnímu dodavateli, a nakonec na změně spíše prodělali. Poradíme Vám, čemu se vyhnout a na co si dát pozor.

Změna dodavatele energií je spojená s mnoha administrativními úkony, které však za nového klienta provede nový dodavatel. Odběratel si však musí dát velký pozor při výběru dodavatele. Základem je znalost smluvních podmínek. Manželé Kozákovi udělali chybu, že uvěřili obchodnímu zástupci, který je vehementně ujišťoval, že žádné peníze navíc platit nebudou. Bohužel si nepřečetli podmínky u původní smlouvy, na základě které jim původní dodavatel RWE naúčtoval smluvní pokutu ve výši 2 000 korun. Manželé pokutu zaplatili, ale pocit křivdy a nedůvěry v nich zůstal.

„Chtěla jsem v tom babičce pomoci, tak jsem volala na zákaznické linky obou firem. Tam si mě přehazovali jako horký brambor a jeden svaloval vinu na druhého, RWE odkazovalo na Bohemia Energy, Bohemia Energy mě odkazovala zpět na RWE,“ vypraví jejich vnučka Klára Pšeničková.

Situace se ještě více zkomplikovala. Bohemia Energy manželům Kozákovým proplatila pokutu. „Já jsem to pochopila tak, že Bohemia Energy uznala svou chybu, proto babičce zaplacenou smluvní pokutu vrátila, takže jsem byla spokojená, jak se vše vyřešilo,“ říká Klára Pšeničková. Bohužel se radovali předčasně. RWE poslala další fakturu na částku 6 800 korun, protože původní částka byla údajně špatně vypočítaná. Krátce poté následovala faktura od Bohemia Energy na vrácení dvou tisíc korun, které jim původně proplatila.

Dodavatelé jednali v souladu s obchodními podmínkami

Ač to nezní příjemně, oba dodavatelé energií jednali v právu a dle svých obchodních podmínek. Na vině byla špatná komunikace a neznalost smluvních podmínek. Manželé Kozákovi totiž měli smlouvu s RWE na dobu určitou, o čemž ale nová společnost nebyla informována. Následovala tedy pokuta ze strany RWE. Proč však Bohemia Energy pokutu nejprve proplatila, a poté chtěla zpět?

„My jednáme preventivně, takže v této výjimečné situaci jsme se rozhodli nejprve poplatek proplatit, a poté důkladně prověřit situaci,“ vysvětluje mluvčí společnosti Bohemia Energy Alžběta Šťastná. „V tomto případě jednala za pana Kozáka Bohemia Energy, protože jim podepsal plnou moc. Takže tím, kdo dával výpověď, byla Bohemia Energy a ta na tuto skutečnost byla upozorněna. Informaci o tom, že má pan Kozák s námi fixovanou smlouvu, měla jak Bohemia Energy, tak i operátor trhu. Pokud nový dodavatel požádá o zákazníka, my jej musíme uvolnit. A to i přesto, že mu hrozí sankce,“ vysvětluje Linda Ešková, mluvčí společnosti RWE.

Máme tu tvrzení proti tvrzení a případu se proto ujala také média, která nahlédla do databáze operátora trhu OTE, podle které bylo zřejmé, že RWE žádné námitky neměli. Podle právníka Lukáše Zeleného by manželé Kozákovi měli na základě této informace šanci získat své peníze zpět soudně. Důvodem by byla schovaná smluvní pokuta. „Smluvní pokuta byla v tomto případě schovaná v obchodních podmínkách a manželé Kozákovi by se u soudu mohli dovolávat její neplatnosti,“ doporučuje Zelený. Díky zájmu médií však RWE raději Kozákovým vrátili alespoň 4 tisíce korun.

Nejvíce obezřetný musí být samotný spotřebitel

Lukáš Zelený zároveň upozorňuje, že znalost smluvních podmínek je základ. „Nemůžeme se spoléhat na to, že zástupce nového dodavatele energií nám bude zjišťovat, jaké jsou naše závazky a jak máme nastavené smluvní podmínky, nejvíce obezřetný musí být vždy spotřebitel,“ upozorňuje.

Náš tip: Plaťte za plyn méně. Srovnejte si dodavatele plynu na Úspory.cz a ušetřete až tisíce korun ročně.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »