Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Plyn >> Změně dodavatele brání termínované smlouvy

Aktuality

Změně dodavatele brání termínované smlouvy

9. 2. 2014 Plyn Jednou z cest, jak ušetřit stále vyšší náklady za zemní plyn či elektřinu, je změna dodavatele. Desítky lidí si však tuto možnost zablokovali na několik let tím, že podepsali termínované smlouvy s původním dodavatelem.

Z údajů operátora trhu OTE vyplynulo, že v loňském roce změnilo dodavatele zemního plynu či elektrické energie celkem 671 721 Čechů. Toto číslo je téměř o jednu pětinu nižší než v předchozích dvou letech. Například u elektrické energie změnilo dodavatele přesně 374 440 Čechů, zatímco v roce 2012 to bylo 473 128 odběratelů. U zemního plynu změnilo dodavatele o 15 procent méně.

Termínované smlouvy brání ve změně dodavatele

Důvodem, proč počet změn dodavatelů energie klesl, jsou mimo jiné termínované smlouvy na dva a více let. Stále méně lidí si tak zachovalo možnost dodavatele jednoduše změnit za levnějšího. „Rozhodujícím faktorem pro pokles změn dodavatele jsou zřejmě termínované smlouvy," potvrdil jednatel poradenské společnosti ENA Jiří Gavor.

Lidé si navíc musí ohlídat konec podepsané smlouvy, protože prodloužení na další období probíhá často automaticky. Pokud tedy odběratel smlouvu nevypoví včas, musí čekat další dva roky. Analytik Jan Schindler odhaduje, že počet lidí, kteří podepsali termínovanou smlouvu, roste každým rokem cca o jednu desetinu.

Podomní prodej skončil

Dalším důvodem může být také nedůvěra lidí vůči podomním prodejcům. Lidé s nimi mají špatné zkušenosti a jsou opatrnější. „Tato nedůvěra se projevuje především tím, že potenciální zákazníci jsou opatrnější a odmítají komunikovat s prodejci," také řekl Jan Schindler. Přibližně sedm desítek radnic se dokonce rozhodlo tento způsob nabídky úplně zakázat. K nim patří i větší města, jako jen například Brno či Liberec.

Odborníci se domnívají, že letošní rok bude velmi podobný, a počet změn dodavatele se ještě více sníží. "Vzhledem k situaci na energetických burzách a vývoji kurzu koruny navíc očekávám, že někteří malí obchodníci skončí a jejich zákazníky si rozeberou etablované silné společnosti. Nadále ale zůstane silná konkurence a lidé si budou moci vybrat mezi řadou srovnatelných nabídek," uvedl Jiří Gavor.

Náš tip: “Změnou dodavatele můžete ušetřit tisíce korun za rok! Neváhejte a na Úspory.cz najděte levnějšího dodavatele plynu.

Hodnocení článku:

Podobné články

Vyplatí se změnit dodavatele plynu?

2. 11. 2016

Začátkem topné sezóny si mnoho domácností začne klást otázku, zda nezměnit dodavatele plynu. Pokud máte nastavenou smlouvu na dobu neurčitou, přechod k novému dodavateli vám nejspíš zkomplikuje delší výpovědní lhůta. Přesto ale může být změna dodavatele výhodná - obzvlášť pokud plynem i topíte.

Celá aktualita

Konec topné sezóny se blíží: Objednejte kominíka a zvažte změnu dodavatele

13. 4. 2016

Topná sezóna oficiálně končí 31. května, což je zhruba za šest týdnů. Právě nyní začíná vhodná doba, abyste si objednali kominíka na pročištění a kontrolu komína a spalinových cest, než se jim zaplní diáře. Společně s tím se můžete zamyslet i nad tím, zda se vám nevyplatí změnit dodavatele energie.

Celá aktualita

Topná sezóna v březnu nekončí

7. 3. 2016

S příchodem března se začíná měnit počasí. Teploty pomalu stoupají a stále více hřející sluneční paprsky lehko vzbuzují dojem, že jaro už je tu. Tyto první jarní dny však nejsou důvodem, abychom vypnuli kohoutky u radiátorů. Noci a rána jsou stále chladné a zima nás může ještě nepříjemně překvapit.

Celá aktualita

Tipy, jak ušetřit na vytápění i během mrazivých dnů

8. 1. 2016

Radost z příjemného tepla během mrazivých zimních dnů obvykle kazí vysoké účty za topení. Je vůbec možné náklady na topení snížit? Vypnout topení a teple se obléknout je jedním z možných řešení. Mnohem lepší jsou však účinná úsporná opatření, která neomezí tepelnou pohodu, ani nezatíží peněženku.

Celá aktualita

Topná sezóna 2015: Je levnější plyn, elektřina nebo tuhá paliva?

27. 11. 2015

Vedle nájmu či hypotéky patří náklady za energie k nejvyšším položkám v rodinném rozpočtu. Během topné sezóny se ukáže, zda používáte výhodný zdroj tepla, a zda máte správně nastavené zálohy u dodavatele. Poradíme vám, který zdroj tepla je nejvýhodnější, a jaký vývoj lze očekávat v budoucnosti.

Celá aktualita

Nová zelená úsporám je opět tu

28. 10. 2015

Minulý týden vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR nové podmínky v rámci programu Nová zelená úsporám. Tento program je určený pro majitele rodinných domů, kteří získají šanci vybudovat si ekologický domov za méně peněz.

Celá aktualita

Ceny plynu v roce 2016: Ušetříme, tvrdí analytici

15. 10. 2015

Pokles teplot na sebe nenechal letos dlouho čekat, a tak není divu, že topná sezóna se rozjela v plném proudu. Jaké nás čekají ceny za plyn v příštím roce? Budeme platit více nebo naopak méně? Podle analytiků by ceny plynu v roce 2016 měly klesnout a české domácnosti by měly ušetřit několik tisíc korun.

Celá aktualita

Ceny plynu: Je čas ušetřit

21. 8. 2015

Čas je neúprosný. Další léto se pomalu chystá ke konci a před námi je opět zima a s ní hory peněz vydané za vytápění. Právě nyní je nejpříhodnější doba podívat se všem dodavatelům plynu na zoubek a zjistit, zda ten Váš je stále nejlevnější. A pokud ne, změna je život.

Celá aktualita

1 2 3 »