Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Chraňte svůj domov před zimou i zloději

Aktuality

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016 Pojištění majetku Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Střechu může poškodit nejen sníh, ale i zamrzlá voda

Venku je zima, mráz a překvapit vás může i pořádná sněhová nadílka. Zejména v ohrožení je rodinný dům a jeho střecha, kterou mohou poškodit návaly těžkého sněhu. Před odjezdem k příbuzným nebo na hory nezapomeňte na důkladnou kontrolu střechy, střešní krytiny, komínů, vikýřů, okapů a střešních oken. Střechu může poškodit sníh, ale i mráz. Voda snadno zateče do porušených míst. Pokud zamrzne, může vás na jaře čekat kompletní rekonstrukce střechy.

Okapy zbavte nebezpečných rampouchů, které je mohou poškodit ale také mohou poranit kolemjdoucí osobu či osoby. Vyplatí se také investovat do protisněhových zábran. Protisněhové mříže a háky dokáží zabránit sesuvu velkého množství sněhu ze střechy. Háky masu sněhu rozdělí na menší a méně nebezpečné kusy.

Padající sníh či ledové rampouchy mohou spadnou na kolemjdoucí osoby a vážně je zranit. Pokud se tak stane, je za škodu zodpovědný majitel nemovitosti. A ten musí poškozeným zaplatit tučné odškodné.

Nepodceňujte pojištění majetku. Už za pár stovek ročně si můžete pojistit svůj domov proti přírodním živlům i proti krádeži. Na Úspory.cz Vám nabízíme i možnost srovnání pojištění domácnosti a majetku.

Zloději nemají vánoční prázdniny

Myslet si, že Vánoce odradí zloděje od kradení, může být velkou chybou. Zloději si rozhodně prázdniny neberou a neovlivní je ani vánoční atmosféra. Naopak se doslova třesou na prázdné byty a domy. Zabezpečit svůj domov proti zlodějům se rozhodně vyplatí i během vánočních a novoročních svátků.

Vždy ke konci roku se zvyšuje počet vykradených nemovitostí. Například v prosinci 2016 zloději způsobili škodu ve výši 120 miliónů korun. „Dostat se do bytu a překonat obyčejné vstupní dveře bez zabezpečovacích prvků je pro zloděje záležitostí několika minut. Pachatelé pracují neslyšně, pokud jsou přistiženi při činu sousedem, neváhají se vydávat třeba za profesionální zámečníky a pracují dál. Oblíbenou dobou pro lup však bývá spíše interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní a problémem pro ně není ani noční šichta na Štědrý den,“ uvedl Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení. A zloději jsou stále drzejší a nebojí se “překvapit” rodinu i u štědrovečerní večeře.

Nejjednodušším “zabezpečovacím systémem” je hodný soused, který se v bytě tu a sem zastaví, zkontroluje nezbytnosti a rozsvítí, takže byt bude navenek vypadat obydlený. Zloděje odradí jakýkoliv pravidelný pohyb a světlo zejména ve večerních hodinách. A na rozdíl od zabezpečovací techniky soused může zalít květiny a nakrmit rybičky či kočku.

Pokud nemáte hodné a ochotné sousedy, kterým můžete věřit, vyplatí se investovat do elektronického zabezpečení. Základem jsou pořádné bezpečnostní dveře a případně elektronický alarm. A rozhodně je důležité mít uzavřené kvalitní pojištění domácnosti a nemovitosti.

„Každý rok je vykradeno přes 62 tisíc domů, bytů či firem. Celkově je ale 30 % objektů dnes zabezpečeno kvalitními bezpečnostními dveřmi alespoň třetí třídy nebo profesionálním alarmem a takto zabezpečené objekty se v podstatě nevykrádají. Uvedených 62 tisíc vloupání je tedy do zbývajících 70 % špatně zabezpečených objektů, kde se pravděpodobnost vloupání dramaticky zvyšuje,“ dodává také Ivan Pavlíček.

 

Vykradli vám byt? Poradíme vám, jak postupovat

I přes opatrnost a zabezpečení bytů se můžete vrátit z dovolené a zjistit, že váš byt někdo důkladně vybílil. V takovém případě jednejte rychle a držte se následujícího postupu:

  1. Vloupání neprodleně oznamte Policii ČR. Protokol od Policie budete potřebovat zejména pro pojišťovnu. „Škodu je vhodné oznámit bezprostředně po jejím vzniku. Pojistná smlouva pak ukládá povinnost nahlásit pojistnou událost bez zbytečného odkladu od zjištění škody, maximálně do 30 dnů,” upozornila Ivana Buriánková z České pojišťovny.

  2. Sepište detailní seznam ukradených věcí. Vykradený byt neuklízejte a sepište vše, co vám bylo ukradeno, poškozeno nebo zničeno. Vše důkladně nafoťte. Poté událost oznamte pojišťovně.

K seznamu doložte doklady k ukradeným věcem, které dokládají vaše vlastnictví (účtenky, výpisy z účtů dokládající platbu kartou, certifikáty, záruční listy apod.). Nemáte-li k dispozici žádný doklad, použijte alespoň fotky (např. ukradené kolo na fotce z dovolené, hodinky na fotce člena rodiny, apod.).

Štítky: bydlení | pojištění majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

Průměrné stáří pojistných smluv domácnosti je 9 let

14. 7. 2015

České domácnosti jsou vybavené drahým nábytkem, moderní elektronikou a dalšími cennými věcmi. I přesto mnohé nemají sjednané pojištění domácnosti, a ty které ano, pojistné smlouvy neaktualizovaly v průměru devět let. Přitom stačí velmi málo a rodina může během pár minut přijít o všechno.

Celá aktualita

1 2 »