Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Pojištění majetku: Jak nahlásit pojistnou událost

Aktuality

Pojištění majetku: Jak nahlásit pojistnou událost

3. 2. 2015 Pojištění majetku Pojištění majetku Vám sice poskytne odpovídající finanční náhradu v případě poškození či zničení majetku, ale samotné škodě logicky zabránit nedokáže. Hlášení pojistné události se však může zdát komplikované, a proto jsme pro Vás vytvořili jednoduchý návod, se kterým chybu neuděláte.

Podívejme se například na krádež v domácnosti. Vyřízení pojistné události může trvat i několik týdnů a peníze Vám pojišťovna vyplatí do několika měsíců. Vykradení domácností, domů, chat a chalup přitom není ničím neobvyklým. Bohužel. Pokud se tato nemilá událost stane také Vám, budete za pojištění majetku vděční.

Pojistnou událost je třeba pojišťovně nahlásit okamžitě a s tím i veškeré věci, které byly ukradeny či poničeny. Pojistnou událost je možné nahlásit dodatečně ve lhůtě až 3 let. To však pojišťovny nedoporučují, protože tím značně ztěžují šetření pojistné události. Pozdní hlášení může být navíc označeno za porušení povinností pojistníka a pojišťovna může pojistné plnění právem pokrátit. Pokud pojištěný nenahlásí škodu v průběhu 4 let, dojde k promlčení případu.

Ukradené věci je možné hlásit postupně i několik týdnů až měsíců a ve výjimečných případech až 4 roky. Seznam musí vždy odpovídat seznamu, který má policie. „Podmínkou však je, aby klient opět šel na policii a podal novou, doplňující výpověď. S tímto protokolem pak může dolikvidovat pojistnou událost i v pojišťovně,“ vysvětluje Dagmar Koutská z České pojišťovny.

Návod: Jak správně hlásit pojistnou událost v případě krádeže vloupáním.

   Oznamte vloupání na Policii ČR a s ničím nemanipulujte až do jejího příchodu.
   Po odchodu policie vše vyfotografujte (místo, poškození, vniknutí atd.) pro účely pojišťovny.
   Můžete začít s úklidem domácnosti.
   Připravte seznam všech ukradených nebo poškozených věcí, který musí být identický pro pojišťovnu i policii.
   K seznamu připravte všechny doklady k ukradeným či poškozeným věcem (účtenky, fotografie, záruční listy, znalecké posudky, čestné prohlášení, seznam předmětů z účetnictví, inventární seznam, apod.).
   Škodu co nejdříve nahlaste své pojišťovně (ideálně telefonicky přes klientskou linku nebo online přes internetový formulář).
   K nahlášení si připravte: jméno, adresu, číslo pojistné smlouvy nebo rodné číslo pojištěného, místo a datum vzniku pojistné události a přibližnou výši celkové škody.
   Nezapomeňte si vyžádat od policie kopii Protokolu o trestním oznámení a její řešení.
   Všechny doklady, které poskytnete pojišťovně, označte číslem pojistné události.
   Po krádeií zabezpečte byt a uschovejte si doklady pro pojistné plnění.
   O dalším postupu a výplatě pojistného plnění Vás bude informovat likvidátor pojišťovny.

  Pojišťovny svorně upozorňují, že krádež či podezření na krádež je nutné oznámit Policii ČR okamžitě. Výše škody by v takovém případě měla být vyšší než 5 000 korun. Aby byla pojistná událost uznaná, musí pachatel prokazatelně překonat překážku (např. porušení zámku, poškozené vstupní dveře či okna, apod.). Některé pojišťovny vyžadují odborný znalecký posudek, který překonání překážky potvrdí.

  Z policejního šetření budete pro pojišťovnu potřebovat kopii Protokolu o trestním oznámení. Pojišťovnu je třeba informovat o pojistné události nejdéle do 15 dnů. Operátor Vám poradí jak postupovat a jaké doklady je třeba dodat. Pokud nemáte dobrou paměť, jednoduše si vše zapište nebo požádejte o informační e-mail. Průběh řešení pojistné události je nyní velmi často možné sledovat online.

  Vyplacení pojistného plnění až po ukončení šetření

  Pojišťovna může mít vlastní šetření pojistné události ukončené, ale k výplatě pojistného plnění dojde až po ukončení šetření Policií ČR, což zpravidla trvá o měsíc až dva déle. Pojišťovna poté obdrží závěrečnou zprávu o ukončení šetření. Některé pojišťovny vychází svým klientům vstříc a ještě před ukončením případu jim vyplatí tzv. pojistné plnění malé škody.

  Štítky: pojistná událost | pojištění | pojištění majetku | pojišťovny |

  Hodnocení článku:

  Podobné články

  5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

  9. 1. 2018

  Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

  Celá aktualita

  Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

  29. 9. 2017

  Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

  Celá aktualita

  Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

  26. 1. 2017

  Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

  Celá aktualita

  Chraňte svůj domov před zimou i zloději

  14. 12. 2016

  Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

  Celá aktualita

  Zabezpečení v létě nepodceňujte

  25. 7. 2016

  Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

  Celá aktualita

  Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

  4. 6. 2016

  Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

  Celá aktualita

  Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

  1. 2. 2016

  Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

  Celá aktualita

  Chraňte svůj majetek před zloději

  12. 8. 2015

  Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

  Celá aktualita

  1 2 »