Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Pojistěte se proti živlům správně

Aktuality

Pojistěte se proti živlům správně

19. 1. 2015 Pojištění majetku Příroda je nevyzpytatelná a každý den hrozí nám i našemu majetku nejrůznější živelné události. Ty mohou náš majetek poškodit či zcela zničit. Ubránit se před živelnými pohromami není vždy možné, ale před finančními důsledky náš majetek ochrání správně zvolené pojištění.

Katastrofické jevy se nevyhýbají ani České republice. Každým rokem způsobí živelné pohromy citelné škody. Vichřice, povodně, záplavy, krupobití, tuhé mrazy, úder blesku a mnoho dalších živelných hrozeb ohrožuje náš majetek každý den a škody jimi spáchané se pohybují ve stovkách až milionech korun.

Pojistné události v živelním pojištění za rok 2013
Pojistné události Počet Pojistné plnění / Kč
škody z tíhy sněhu 7 848 140 553
škody z povodní 47 562 7 318 121
vichřice a krupobití 39 880 1 766 761
celkem 95 290 9 225 435
Zdroj: Česká asociace pojišťoven (ČAP)

Nejvíce se bojíme ohně, nejčastější jsou však povodně

Z výsledků průzkumu České asociace pojišťoven vyplývá, že více než 79 procent Čechů má zkušenost s některou živelnou události. “Největší strach mají Češi z požáru (72 procent), téměř polovina lidí se obává škod způsobených úderem blesku a vichřicí (44 procent) a třetí nejobávanější škodou je krupobití (41 procent). Paradoxně nejčastěji však dotazovaní v reálném životě řešili škody způsobené povodní,” popisuje Marcela Kotyrová, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP.

Slova Marcely Kotyrové potvrzují také pojišťovny, které uvádí, že nejčastěji řeší pojistné události způsobené povodněmi a záplavami. Průměrná výše jedné škody činí 167 tisíc korun. Po povodních následují škody způsobené vichřicí. V tomto případě činí průměrná výše škody 30 tisíc korun. Na třetí pozici se umístilo krupobití s průměrnou výši škody 47 tisíc korun. Průzkum České asociace pojišťoven také uvádí, že požár se nachází až na posledním místě. Průměrná výše škody je však nejvyšší a pohybuje se kolem půl milionu korun.

Mnoho lidí má zafixováno, že nejčastěji dochází k povodním na Moravě. To však není pravda, protože četnost živelných události je velmi nerovnoměrná. V roce 2013 tak povodně postihly zejména Čechy a to od jihu až po sever. Morava byla povodněmi postižena relativně málo a naopak zde docházelo častěji k vichřicím. Zcela specifickým se v roce 2013 stal Zlínský kraj, kde 35 procent živelných událostí tvořily kroupy. Vysočina si zase “užila” blesků, které tvořily 15 procent všech živelných škod. Co se týče požárů, tak největší počet hlásil Jihomoravský kraj (12 procent).

Vyberte si pojištění majetku správně

Pojištění majetku pro případ živelných událostí najdete v nabídce všech českých pojišťoven. Liší se však v mnoha kritériích (rozsah, cena, atd.) a vybrat si odpovídající pojištění není snadné. Levné pojištění nemusí pokrýt vše důležité. Při výběru pojištění je proto důležité zvážit, která rizika hrozí nejvíce. Zároveň byste však neměli zapomínat na živly, s nimiž příliš nepočítáte.

Při studiu pojistných podmínek nezapomeňte také na výluky, na které se pojištění nevztahuje. Jinak se může stát, že při pojistné události zjistíte, že se na ni Vaše pojištění nevztahuje. Výhodná cena se tak nemusí vyplatit. Nejste-li si jistí, poraďte se s pojišťovacími specialisty, kteří Vám pomohou vybrat správné pojištění majetku, a přitom Vás seznámí se všemi riziky.

Jakmile máte pojištění uzavřené, zdaleka nemáte vyhráno. Pojištění je nutné alespoň jednou ročně aktualizovat, aby limity pojistného plnění odpovídali vždy aktuální situaci. Aktualizace je také nutná v případě rekonstrukce, kdy dojde ke zvýšení hodnoty majetku. Jinak se vystavujete riziku podpojištění a v případě pojistné události obdržíte od pojišťovny méně, než byste očekávali. Pokud se nechcete pravidelnou aktualizací zabývat, můžete si sjednat pojištění na tzv. novou hodnotu. V případě pojistné události obdržíte takové pojistné plnění, za které svůj poničený majetek obnovíte na úrovni aktuálních pořizovacích cen.

Štítky: bydlení | pojištění | pojištění majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

1 2 »