Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

Aktuality

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016 Pojištění majetku Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Pohodový den snadno naruší nepříjemné momenty, které sebou život přináší bohužel také. Na mysli máme především ty, kteří se na ně žádným způsobem nepřipravili. Typickým příkladem se staly přívalové deště a krupobití, jenž republiku doslova zaplavily v pondělí po předposledním květnovým víkendem.

V našich silách není možné “poručit větru a dešti” a podobným povětrnostním „překvapením“ nelze nijak zabránit. Na podobné situace však můžeme být připraveni díky pojištění nemovitosti a domácnosti. Ve chvílích, kdy vám nepřízeň počasí sebere střechu nad hlavou, budete rádi za každou korunu, kterou jste na toto pojištění vynaložili.

Poškozené střechy, rozbitá okna i poničené fasády

Lokální povodně a záplavy a také škody způsobené přepětím po úderech blesku hlásí tisíce obyvatel z nejrůznějších koutů republiky. Nejvíce škod způsobených počasím zatím ohlásil Středočeský kraj, za nímž následují kraje Jihočeský a Ústecký. Nejvíce škod se přitom týká poškozených střech, rozbitých oken, zničených fasád, zatopených sklepů a přízemních podlaží. V případě vozidel nejvíce škody napáchaly kroupy. Samostatnou kapitolou budou zemědělské škody.

Všechny pojišťovny hlásí škody za několik desítek milionů korun. Škody hlásí majitelé domů, vlastníci vozidel i zemědělci. „V tento okamžik máme nahlášeno 360 škod za celkem 18,5 milionu korun. Počet škod se samozřejmě mění s tím, jak je klienti postupně hlásí,“ oznámila například Ivana Buriánková, mluvčí v České pojišťovně.

Další velká česká pojišťovna Kooperativa eviduje více než 200 nahlášených škod, jejichž výše přesahuje 8 milionů korun. Škody byť v menších počtech samozřejmě hlásí i ostatní pojišťovny. „Základní početní jednotkou pro následky pondělního počasí jsou jednotky milionů korun. Kolik jich bude celkem, to ukážou následující dny,“ uvedl Václav Bálek z pojišťovny Allianz. Česká podnikatelská pojišťovna dosud zaznamenala 100 nahlášených škod.

Jak nahlásit škodu pojišťovně po živelné události

V případě, že majitel domu neměl sjednané pojištění nemovitosti a domácnosti, je každá rada drahá. Způsobné škody bude muset uhradit ze své kapsy. Bohužel se jedná o příliš drahé ponaučení pro podobné budoucí události. Lidé, kteří si toto pojištění sjednali zavčasu, mohou uhrazení škody požadovat ze své pojistky. Aby vše proběhlo hladce jako po drátku, je důležité pojistnou událost nahlásit správně.

  • Zkontrolujte si pojistku. V první řadě si zkontrolujte svou vlastní pojistku a to, zda se vztahuje na živelné škody a případně na jaké. Pokud ano, máte nárok na vyplacení pojistného plnění. Správně uzavřená pojistka vám může uhradit veškeré škody na střeše, fasádě, oknech, ve sklepích, na zahradě i uvnitř domu v důsledku vymlácených oken či ucpané kanalizace. O konečné částce rozhodne míra poškození a samozřejmě výše sjednaného pojistného plnění.​​​

 

  • Dokumentace škod je základ. Důležité je všechny škody na majetku řádně zdokumentovat. Veškeré škody důkladně nafoťte a popište, a udělejte si podrobny seznam poškozených věcí. Je-li to možné, připravte si i doklady o jejich pořízení (faktury, účtenky, záruční listy apod.). Vše udělejte ještě předtím, než se vrhnete do úklidu. Byť je to nepříjemné, vyplatí se s úklidem počkat až na rozhodnutí, zda se zástupce pojišťovny nebude chtít na škody přijet podívat osobně.

 

  • Vyplňte hlášení o pojistné události a připojte veškerou dokumentaci, kterou máte. Čím více informací dodáte hned na poprvé, tím rychleji bude celá událost vyřízená. Každá pojišťovna má obvykle vlastní formuláře, které je možné vyplnit okamžitě a online. Některé pojišťovny dokonce používají speciální webové a mobilní aplikace, které proces nahlášení a vyřízení pojistné události zjednodušují.
Stále nemáte uzavřené pojištění domácnosti a nemovitosti, a chtěli byste to co nejrychleji napravit? Navštivte stránky Úspory.cz a sjednejte si výhodné pojištění za pár korun!

Štítky: pojištění majetku | pojištění majetku a domácnosti | pojištění majetku a nemovitosti | riziko povodně a záplavy | srovnání pojištění majetku a domácnosti | živelné škody na majetku |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

Průměrné stáří pojistných smluv domácnosti je 9 let

14. 7. 2015

České domácnosti jsou vybavené drahým nábytkem, moderní elektronikou a dalšími cennými věcmi. I přesto mnohé nemají sjednané pojištění domácnosti, a ty které ano, pojistné smlouvy neaktualizovaly v průměru devět let. Přitom stačí velmi málo a rodina může během pár minut přijít o všechno.

Celá aktualita

1 2 »

;