Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Spěte klidněji s pojištěním majetku

Aktuality

Spěte klidněji s pojištěním majetku

29. 12. 2014 Pojištění majetku Můžete dodržovat veškeré předpisy a bezpečnostní opatření, abyste ochránili svůj majetek. I přesto však není v silách normálního člověka zabránit všem rizikům, která majetku hrozí. Stačí nepředvídatelný požár a Váš majetek doslova lehne popelem. S pojištěním majetku Vás však nerozhodí finanční následky.

Pojištění majetku je standardním produktem v nabídkách českých pojišťoven a jeho hlavním smyslem je ochrana pojištěného před finančními důsledky nepředvídatelných událostí, jako jsou například živelné události, krádež či vandalismus. Více než polovina českých domácností jej však považuje za přežitek a svůj majetek nemá pojištěný vůbec. Pojištěna není celá třetina domů v Česku. Majitelé se poté s případnou škodou na majetku vyrovnají velmi těžko a dlouho. Přitom pojištění majetku nepatří mezi nejdražší typy pojistných produktů a navíc pojišťovny nabízí často zajímavé slevy.

Pojištění domácnosti versus pojištění nemovitosti

Pojištění majetku zahrnuje pojištění domácnosti a nemovitosti. Tyto dva typy pojištění bývají velmi často zaměňovány. Jedná se však o rozdílně zaměřené pojištění. Pojištění domácnosti se vztahuje na movité věci, které jsou součástí pojištěné domácnosti. To znamená, že sem patří nábytek, elektrospotřebiče, elektronika, sportovní vybavení, obrazy, osobní věci členů domácnosti a další. Pojištění domácnosti si tedy mohou sjednat i ti, kteří nemovitost nevlastní, ale mají ji například v pronájmu.

Naopak pojištění nemovitosti se týká samotné nemovitosti, jejích stavebních součástí a všech staveb ležící na pozemku (garáž, sklepy, skleníky, bazény, atd.). Kromě obvodových zdí zahrnuje veškeré konstrukční prvky, jako jsou střechy, podlahy, krovy, okna, dveře, obklady zdí apod. Pojistit si lze nejen rodinné a bytové domy, ale také rekreační objekty, které jsou zejména v zimním období nechráněné a tedy více vystavené například riziku vykradení. Podle policejních statistik je denně v průměru vykradeno třináct chat či chalup.

Nastavte si pojištění majetku správně

Častým problémem bývá špatné nastavení smlouvy. Mnoho pojištěných má nastavenou příliš nízkou pojistnou částku a jejich majetek je tzv. podpojištěný. Pojištění také smlouvy pravidelně neaktualizují a zapomínají doplnit a zvýšit pojistnou částku například po rekonstrukci nemovitosti či po nákupu nového vybavení. Pojistná částka by v každém případě měla odpovídat hodnotě domácnosti. Výsledkem by měla být částka, za kterou lze pořídit nové vybavení domácnosti.

Důležitá je také volba pojistných rizik. Nejlepší variantou je tzv. all risk, který se vztahuje na všechna existující rizika. Tato varianta je však poměrně drahá, a proto lidé raději volí kombinaci rizik, která jejich majetku mohou reálně hrozit. Jedná se o tato rizika:

  • odcizení věci krádeží, vloupáním či loupeží
  • úmyslné poškození nebo úmyslné zničení (vandalismus)
  • uniklá voda z vodovodního zařízení (např. praskne trubka)
  • povodně nebo záplava
  • úder blesku, výbuch, požár, pád či náraz letadla
  • vichřice, krupobití, sesuv nebo sesedání půdy, sesouvání nebo zřícení lavin, pád stromů nebo stožárů, tíha sněhu nebo námrazy, zemětřesení

Při výběru pojištění majetku nesahejte hned po první nabídce a raději využijte online srovnání na Úspory.cz, které Vám pomůže porovnat více nabídek najednou.

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

1 2 »