Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění majetku >> Živelné pohromy: Rok 2014 byl klidnější

Aktuality

Živelné pohromy: Rok 2014 byl klidnější

20. 2. 2015 Pojištění majetku V roce 2013 postihly území České republiky ničivé povodně, které poškodily či zcela zdevastovaly majetek tisíce Čechů. Rok 2014 byl výrazně klidnější a Česko nezasáhla žádná významnější živelná pohroma. I přesto pojišťovny evidují škody majetku ve výši několika miliard korun, které způsobily právě živly.

Živelné události postihnou každým rokem tisíce Čechů, kterým způsobí méně či více závažné škody na majetku. Rok 2013 byl co do objemu živelných škod jedním z nejhorší na rozdíl od roku 2014. Právě pojišťovny potvrdily, že loňský rok byl, co se týče živelných pohrom, klidnější. I přesto evidují desítky tisíc škod za miliardy korun. Nejčastěji působily škody velká voda, vichřice a blesky. Díky mírné zimě bylo také méně škody způsobených tíhou sněhu. Lidé, kteří mají sjednané odpovídající pojištění majetku, mohou být klidní. Jejich peníze jim “vrátí” pojišťovna.

Nejvíce škod v roce 2014 způsobily bouřky a vichřice

"Živly si loni zřejmě vybíraly oddechový čas. Intenzita povodní, bouřek a vichřic byla mnohem menší a také škody nedosahovaly takových rozměrů jako v letech 2012 a 2013. Allianz registrovala 736 škod z povodní nebo záplav. Mnohem četnější byly škody z jiných živlů. Nejčastěji šlo o důsledky bouřkové činnosti (1 688 škod), vichřice (1 398), krupobití (944) či atmosférické srážky (837). Díky mírné zimě byly škody z tíhy sněhu nejnižší za poslední tři roky, podobně to bylo se sesuvy půdy," zhodnotil uplynulý rok mluvčí Allianz Václav Bálek.

Statistiky zveřejněné pojišťovnou Allianz odpovídají i číslům z České pojišťovny. Ta v roce 2014 celkem řešila 23 tisíc živelných škod ve výši 1,8 miliardy korun. V roce 2013 se přitom jednalo o dvojnásobné hodnoty (51 tisíc škod za 3 miliardy korun). Česká pojišťovna uvádí, že nejvíce škod způsobila jejím klientům velká voda (5 300), vichřice (5 000), blesky (4 000) a krupobití (3 200).

Neobvyklou živelnou událost pro Českou republiku zaznamenaly pojišťovny v červnu a šlo o zemětřesení. “To bylo svým rozsahem a silou v našich zeměpisných šířkách skutečnou raritou a dle informací od kolegů z likvidace jsme se s tak rozsáhlými škodami po zemětřesení v Česku ještě nesetkali," uvedla Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny, která dodala, že toto zemětřesení způsobilo jejich klientům zhruba 500 škod za osm milionů korun.

Také Kooperativa řešila méně živelných škod. Konkrétně šlo o 21,5 tisíc škod ve výši 1,5 miliardy korun. Klienti Kooperativy řešily nejčastěji škody způsobené vichřicí, povodněmi a údery bleskem. Likvidátoři v České podnikatelské pojišťovně evidují 1 150 živelných škod za 50 milionů korun, z nichž největší podíl měly na svědomí opět vichřice, krupobití, záplavy a povodně. Generali se zabývala celkem 4 500 živelných škod ve výši 220 milionů korun. U Generali dominovaly škody způsobené úderem blesku a vichřice. Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna i Generali potvrdily, že v roce 2013 řešily dvojnásobný počet živelných škod a to z důvodů ničivých povodních.

Štítky: pojištění | pojištění majetku | pojišťovny | povodně | požár |

Hodnocení článku:

Podobné články

5 tipů, jak si nejlépe pojistit domácnost

9. 1. 2018

Prožili jste oslavy vánočních a novoročních svátků v pořádku? Pokud je v lednu vaším největším problémem pár kil navíc, můžete být rádi. Některé domácnosti takové štěstí nemají. Stačí zapomenutá svíčka nebo rozdivočelé prskavky na vánočním stromku a na neštěstí je zaděláno. Jste pro takové případy chránění?

Celá aktualita

Chaty a chalupy - pojistěte si prázdninové bydlení v době nepřítomnosti

29. 9. 2017

Český národ je znám nejen svou láskou k tradičnímu českému nápoji pivu, ale také k rekreačnímu bydlení. Spousta Čechů vlastní v různých koutech naší malé a krásné země své druhé bydlení - chatu či chalupu, kde od jara až do podzimu tráví víkendy či letní dovolenou a mnohdy i celé léto. Jak jsme na tom s pojištěním rekreačních objektů?

Celá aktualita

Pojištění majetku: Znáte rozdíl mezi záplavami a povodněmi?

26. 1. 2017

Máte sjednané pojištění majetku, nemovitosti i domácnosti. A jste si zatraceně jistí, že jedním z pojištěných rizik je také velká voda. Není však velká voda jako velká voda a povodeň není totéž co záplava. Jste si nyní opravdu jistí, že máte majetek pojištěný na záplavu? A nebo je to na povodeň?

Celá aktualita

Chraňte svůj domov před zimou i zloději

14. 12. 2016

Vánoce rozhodně nejsou obdobím, kdy Češi nevystrčí nos z domu. Právě naopak. Spousta Čechů tráví Vánoce a Silvestra mimo svůj domov, ať už s příbuznými, na horské chalupě nebo dokonce v teplých krajinách u moře. Prázdné domovy ohrožuje nejen zima a mráz, ale také zloději, kteří vánoční atmosféru příliš neřeší.

Celá aktualita

Zabezpečení v létě nepodceňujte

25. 7. 2016

Že je léto časem odpočinku pracujících, to je všeobecně známá věc. Chceme na těch pár dnů říct práci „nashle“ a užít si slunce, moře, lesy, kulturu... prostě to všechno, co k dovolené patří. Bohužel, léto je také časem jako stvořeným pro zloděje, kteří holt nemají na práci nic jiného, než si přivlastnit to, na co se tak dřeme.

Celá aktualita

Přívalové deště a kroupy způsobily škody za desítky milionů korun

4. 6. 2016

Předposlední květnový víkend překvapil přívalovými dešti doprovázenými krupobitím. Výsledkem jsou škody ve výši několika desítek milionů korun. Ti co, měli sjednané odpovídající pojištění, si mohou oddychnout. Zbytek bude muset způsobené škody opravit a uhradit ze své kapsy.

Celá aktualita

Kvalitní zabezpečení bytu či domů se vyplatí

1. 2. 2016

Říká se, že zloději jsou vždy o krok napřed. I když máte kvalitní bezpečnostní dveře a zámky, riziko možného vyloupení stále existuje. Někteří zloději si vystačí s hrubou silou, moderní zloději se do bytu dostanou pomocí šikovných udělátek. Je pouze na vás, zda jim “práci” ulehčíte nebo naopak zkomplikujete.

Celá aktualita

Chraňte svůj majetek před zloději

12. 8. 2015

Po dlouhé zimě se lidé těší na očekávanou dovolenou u moře a neváhají své nadšení sdělit všem svým přátelům a známým na oblíbených sociálních sítích, jako je například Facebook. Neuvědomují si, že tímto způsobem si mohou způsobit nemilé překvapení v podobě vykradeného bytu či domu.

Celá aktualita

1 2 »