Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění odpovědnosti >> Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

Aktuality

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

8. 4. 2015 Pojištění odpovědnosti Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Česká asociace pojišťoven každým rokem pořádá kampaň o pojištění. Každý rok si vybere konkrétní typ pojištění, který se snaží lidem více přiblížit, a vysvětlit jeho podstatu a význam. V letošním roce bylo tématem této pravidelné kampaně pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě.

„Z průzkumu veřejnosti, který každoročně v rámci kampaně realizujeme, vyplývá, že polovina Čechů sdílí domácnost s dětmi, 39 % dotazovaných vlastní psa a jen 36 % respondentů nechová žádné zvíře. Uzavřením pojištění odpovědnosti pokryje klient riziko finančního dopadu za způsobené škody za všechny členy rodiny, žijící ve společné domácnosti, včetně zvířat,“ uvedla Marcela Kotyrová, vedoucí oddělení komunikace a vzdělávání ČAP.

Rozbitá okna, ale i závažné škody na zdraví

Děti rádi a často provozují zábavné leč mnohdy divoké hry, které občas skončí “nějakou” tou škodou, která se nejčastěji týká rozbitých předmětů a majetku jiných osob. Tyto tzv. dětské škody končí zpravidla menší škodou ve výši pár set až tisíc korun. Bohužel však nejsou neobvyklé ani závažné škody na zdraví, ke kterým nejčastěji dochází při hrách a sportech na dětských hřištích či koupalištích. A škody na zdraví se mohou pohybovat i v řádech statisíců a milionů korun a to zejména v případech trvalých následků či dokonce invalidity.

Případy škod způsobených dětmi:

  • Malé děti hrály míčové hry a jedno z nich strefilo sousedův skleník. Způsobená škoda byla vyčíslená na 3 800 Kč. Uhradit ji museli rodiče dítěte.

  • Oblíbené trampolíny mohou být i nebezpečné. Starší dítě způsobilo mladšímu dítěti při skákání mnohačetné zlomeniny a škoda byla vyčíslená na 180 000 Kč. Dítě naštěstí nemělo trvalé následky.

  • Dvě děti si hrály s ohněm a zapálily stoh u vesnice. Oheň se rychle rozšířil a způsobil škodu ve výši 267 000 Kč.

Mezi nejčastější “zvířecí” škody patří pokousání psem

Téměř polovina českých domácností vlastní nějaké domácí zvíře, za které jsou plně zodpovědní. Mezi typické škody, které domácí zvířata způsobují, patří škody na majetku (rozkousané a zničené předměty), poškozené ploty, ale i dopravní nehody způsobené vběhnutím zvířete na veřejnou komunikaci. Bohužel jsou časté i škody na zdraví. Jejich nejčastějšími viníky jsou logicky pejsci, kteří si pohybují venku mezi dalšími lidmi spíše než jiná doma chovaná zvířata.

Majitel zvířete je také zodpovědný za škody, které jeho zvíře způsobí zvířeti jinému. „Nově je majitel takového psa povinen hradit poškozené straně i náklady na veterinární ošetření, léčení či náklady s tím spojené,“ upozorňuje také Marcela Kotyrová.

Případy škod způsobených dětmi:

  • Pes vběhl na silnici a zavinil srážku dvou osobních vozidel. Jeden řidič byl při nehodě zraněn. Celková škoda na majetku a zdraví činila 390 000 Kč.

  • Dva pejsci se porvali a jeden z nich byl zraněn a musel být dlouhodobě léčen. Celková škoda činila 90 000 Kč.

  • Větší pes pokousal malé dítě, které má trvalé následky a psychické trauma. Celková škoda činila 780 000 Kč.

Pojištění odpovědnosti v občanském životě má smysl

Jak je z uvedených případů, které se skutečně udály, patrné, škody mohou být opravdu vysoké. Pojištění odpovědnosti v běžném životě přitom stojí pár korun na celý rok a zahrnuje všechny členy domácnosti včetně domácích zvířat.

 

Štítky: pojištění | pojištění domácnosti | pojištění majetku | pojištění odpovědnosti | škody na majetku | škody na zdraví |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21. 11. 2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22. 9. 2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22. 7. 2015

Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

2. 7. 2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24. 6. 2015

Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Celá aktualita

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27. 5. 2015

Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Celá aktualita

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10. 2. 2015

Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Celá aktualita

Za svého psa nesete plnou odpovědnost

26. 1. 2015

Téměř každá domácnost chová nějaké domácí zvířátko. Velké oblíbě se těší zejména pejskové, kteří jsou považování za věrného druha člověka. Chov psa však přináší velkou zodpovědnost nejen za něj, ale také za jeho chování. Takové pokousání Vás může vyjít velmi draho.

Celá aktualita

1 2 »