Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění odpovědnosti >> Nový zákoník přinesl vyšší odškodné. Nezapomeňte proto na pojištění odpovědnosti

Aktuality

Nový zákoník přinesl vyšší odškodné. Nezapomeňte proto na pojištění odpovědnosti

12. 1. 2015 Pojištění odpovědnosti Přesně před rokem vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který přinesl změny zejména v oblasti vyplácení odškodného. Výše odškodného značně stoupla, jak potvrdily verdikty soudů. Pojištění odpovědnosti se nyní vyplatí více než kdykoliv předtím.

Každý, kdo způsobí škodu další osobě na jejím zdraví či majetku, je povinen ji uhradit. Výše odškodného výrazně stoupla za posledních 12 měsíců poté, co byl v platnost uveden nový občanský zákoník, který zrušil tabulky, podle kterých se odškodné původně vypočítávalo. Nyní výši odškodného neurčují tabulky ale soudy. Nejvíce změn doznala výše odškodného v případě škod na zdraví.

Před zavedením nového občanského zákoníku v mnoha případech postačovala osobní omluva. Dnes tomu již tak není a soud upřednostňuje finanční satisfakce za způsobené škody.

„Pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě slouží k úhradě škod, které způsobí klient nebo člen jeho domácnosti třetí osobě na zdraví nebo životě, na věci, jiné majetkové škody, dále náklady nutné k právní ochraně klienta a náklady léčení vynaložené zdravotní pojišťovnou,“ uvedl Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Rozdíly mezi výší odškodného mohou být až několik milionů korun

Mnohem více nyní soudy posuzují dopad škody na poškozeného a jeho uplatnění v běžném životě. Uveďme si názorný příklad. Pokud porazíte člověka a způsobíte mu vážnou zlomeninu prstu, výše odškodného se bude lišit podle toho, zda půjde o tlumočníka, klavírního virtuosa nebo dokonce neurochirurga.

Poškozený může po viníkovi požadovat nejen úhradu škody za léčbu, ale také ušlý zisk (rozdíl mezi platem a nemocenskou) a škodu na majetku. Například zraněný lyžař může po viníkovi chtít náhradu nákladů na léčbu, ušlý zisk a také náhradu za poškození či zničené lyže.

Průměrná škoda na zdraví narostla o 30 procent

Nový občanský zákoník přinesl zdražení zejména v oblasti nehmotných (imateriálních) škod, čímž se myslí škody na zdraví. „Nejde jen o samotné bolestné, ale také o kompenzaci za ztížení společenského uplatnění nebo odškodnění pozůstalých. V součtu se může jednat o miliónové roční renty,“ uvedl Jaroslav Besperát, šéf České podnikatelské pojišťovny. „Nejvyšší soud už ocenil lidský život na zhruba deset miliónů korun. Klienti by tomu měli uzpůsobit limity plnění u své pojistky odpovědnosti,“ doplnil Milan Káňa.

Narůst průměrné škody na zdraví činí až 30 procent. „Jen pro srovnání – vloni tento ukazatel na celém trhu činil asi 460 tisíc korun, předloni zhruba 380 tisíc korun. Meziroční nárůst tak dosáhl více než deseti procent. Za letošní rok to může být třikrát více,“ upozornil Besperát.

Pojištění odpovědnosti není pouze povinné ručení

Mnoho lidí si pod pojmem pojištění odpovědnosti představí pouze povinné ručení. To je však pouze jeden z mnoha typů pojištění odpovědnosti. Škodu můžete také způsobit v jiných situacích. Mezi další typy pojištění odpovědnosti patří pojištění domácnosti. Toto pojištění Vás ochrání před finančními důsledky škod, které můžete způsobit jiným. Mezi typické příklady patří vytopení sousedova bytu či zranění způsobená pokousání psem.

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21. 11. 2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22. 9. 2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22. 7. 2015

Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

2. 7. 2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24. 6. 2015

Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Celá aktualita

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27. 5. 2015

Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Celá aktualita

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

8. 4. 2015

Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Celá aktualita

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10. 2. 2015

Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Celá aktualita

1 2 »