Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění odpovědnosti >> Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

Aktuality

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27. 5. 2015 Pojištění odpovědnosti Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Také ještě nemáte uzavřené pojištění odpovědnosti? Pozor na to. Dle údajů České asociace pojišťoven dochází k desítkám odpovědnostních škod každý den. “Provoz domácnosti jejich vzniku otevírá široký prostor, od denní údržby domácnosti, obsluhy všech elektrospotřebičů a domácích pomocníků až po kutilství nebo například pěstování nejrůznějších koníčků,” říká Marcela Machová, specialistka na pojištění majetku a odpovědnosti České asociace pojišťoven.

Bohužel i náš domov se velmi snadno může stát dějištěm nepříjemné nehody. Ať už se jedná o padající květináč na cizí majetek nebo o sousedův vytopený byt. Důležité je si uvědomit, že za vzniklou škodu jste zodpovědní. Říká to nejen selský rozum, ale také zákon. A finanční důsledky mohou vyjít i pořádně draho.

Škody za tisíce i stovky tisíc korun

Mezi nejčastější typy odpovědnostních škody patří tzv. vodovodní škody. Stačí zapomenout zavřít kohoutek u vany, nefunkční hadice u pračky či rozbitá myčka a neštěstí je na světě. Voda snadno proteče k sousedovi do bytu, který kromě poškozených stropů může utrpět velké škody na majetku.

Průměrná škody v těchto případech činí 4 500 korun. Podle statistiky se výše škody nejčastěji pohybuje kolem 50 000 korun a v případě vyplavení více domácností může jít i statisíce. Až 3 procenta těchto nehod má za následek škodu na zdraví a ty jsou výrazně dražší.

Příklad škody: Pojištěná zapnula pračku a opustila byt. Stará přívodní hadice praskla a voda protekla do bytové jednotky o patro níže.

Poškozená malba 5 000 Kč
Poškozená dřevěna podlaha 10 000 Kč
Zničené domácí kino 60 000 Kč
Zničený obraz (originál s certifikátem o pravosti díla) 300 000 Kč
Celková výše způsobené škody 375 000 Kč

Časté jsou rovněž pády předmětů na cizí majetek. Takto může upadnout květináč či jiný nástroj například při mytí oken. Neobvyklé také nejsou případy propálené luxusní sedačky či drahého koberce. Shodit cennou vázu na návštěvu či omylem zavadit o kabel a strhnout notebook? I to jsou příběhy, kterých pojišťovny řeší desítky.

Příklady škod způsobených nepozorností nebo nešťastnou náhodou:

Pád starožitné vázy 3 800 Kč
Propálení čalounění u sedací soupravy 2 500 Kč
Zničení fotoaparátu 12 500 Kč
Polití koberce červeným vínem 5 000 Kč
Shození mobilního telefonu do bazénu 8 600 Kč
Rozbitá vitráž starožitného skleníku 48 000 Kč

Získejte pojištění odpovědnosti rychle, online a za bezkonkurenční cenu na Úspory.cz!

Pozor na škody na zdraví

Ať už škodu způsobí náhoda, zanedbání či nepozornosti, zodpovědnost za ní nesete vy. A to i finanční. Zničený majetek je vždy nepříjemný a škody mohou být obrovské. Mnohem horší jsou však škody, při kterých dojde ke škodám na zdraví. Zde může odškodnění vyšplhat až k milionovým částkám a to zejména v případě trvalých následku či úmrtí.

“Pokud z okna spadne květináč nebo kbelík s vodou a urazí zrcátko zaparkovaného auta, dá se vlastně mluvit o štěstí. Může také spadnout i na chodce, a když to bude vážné, škoda na zdraví se vyšplhá až do milionů. Běžně se stávají také nehody s vroucí vodou nebo horkým nápojem, ať už člověk opaří návštěvu nebo kolegu na pracovišti. I tady můžou škody narůst až do statisíců, v závislosti na rozsahu popálení. Některé představují „jen“ kratší pracovní neschopnost, některé si můžou vyžádat opakované plastické operace,” vysvětluje Marcela Machová.

Pojištění odpovědnosti přitom není žádným zásadním zásahem do rodinného rozpočtu. Navíc je možné do pojistné smlouvy zahrnout ostatní členy domácnosti. V případě způsobení škody, ji za vás uhradí pojišťovna.

Štítky: Česká asociace pojišťoven | pojistné události | pojištění odpovědnosti | srovnání pojištění odpovědnosti | škody na zdraví | vodovodní škody |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21. 11. 2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22. 9. 2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22. 7. 2015

Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

2. 7. 2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24. 6. 2015

Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Celá aktualita

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

8. 4. 2015

Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Celá aktualita

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10. 2. 2015

Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Celá aktualita

Za svého psa nesete plnou odpovědnost

26. 1. 2015

Téměř každá domácnost chová nějaké domácí zvířátko. Velké oblíbě se těší zejména pejskové, kteří jsou považování za věrného druha člověka. Chov psa však přináší velkou zodpovědnost nejen za něj, ale také za jeho chování. Takové pokousání Vás může vyjít velmi draho.

Celá aktualita

1 2 »