Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Pojištění odpovědnosti >> Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!
Aktuality

Svatba je výjimečný den. Pojistěte si jej!

24. 6. 2015 Pojištění odpovědnosti Svatební den patří mezi nezapomenutelné životní okamžiky, na které chtějí hlavní protagonisté nevěsta i ženich vzpomínat pouze v dobrém. Proč si tedy nepojistit i tento výjimečný den? Například ve Velké Británii si “pojištění svatby” sjednává každý čtvrtý pár. U nás se pojištěním zabývá pouze každý čtyřicátý.

Zdá se Vám pojištění svatby téměř kuriózní? U nás je toto pojištění opravdu neobvyklé, a jelikož o něj čeští svatebčané nemají valný zájem, neexistuje ani samostatná a konkrétní nabídka. V nabídkách některých pojišťoven sice na pojem pojištění svatby narazíte, ale ve skutečnosti se jedná o formu spoření pro děti. Rodiče ukládají peníze na speciální účet po dobu dětství a dospívání dítěte. To je pak může použít například na úhradu svatebního dne.

Přitom  v zahraničí se jedná doslova o běžný typ pojištění, nikoliv raritu. Pojištění svatebního dne se vyznačuje specifickými podmínkami. Ve Velké Británii si svatbu pojistí dokonce každý čtvrtý novomanželský pár. Je přece zcela logické, že si člověk přeje, aby nejkrásnější den v životě nevěsty a ženicha nepokazila žádná nepříjemná událost.

„Proto si čeští snoubenci musí vystačit s běžnými typy pojištění, jako je cestovní pojištění sjednané pro líbánky v zahraničí, pojištění domácnosti, které může krýt krádež snubních prstenů, nebo pojištění odpovědnosti, pokud by snoubenci způsobili škodu například na vybavení místa svatebních oslav,“ vysvětluje Lenka Kospertová, specialistka na pojištění.

Asistenční služba dopravila nevěstu včas k oltáři

Že je vhodně zvolené pojištění dobrou volbou, dokazuje případ jedné české nevěsty. Při cestě na obřad její auto potkala drobná nehoda. Nezpevněná krajnice způsobila sjetí vozidla do škarpy. To nebylo možné v krátce době dostat zpět na silnici. Naštěstí bylo vozidlo havarijně pojištěné, a tak nevěstu k oltáři netradičně dopravila asistenční služba. I běžné pojistky tak mohou v lidském životě hrát doslova osudovou roli.

Havarijní pojištění bohužel nemá význam v případě kolize. Předpokládá se, že účastníky by se stali členové rodiny a v takovém případě pojišťovna pojistné plnění nehradí. „Pokud jsou účastníci nehody přímými příbuznými žijícími ve společné domácnosti, pak nelze takovou škodu z pojištění hradit,“ doplňuje také Lenka Kospertová.

V České republice se o pojištění svatby zabývá pouze každý čtyřicátý pár. Možnosti tak nejsou zrovna rozmanité. Svatbu tak lze pojistit jako velkou “zábavní a kulturní akci”, které se účastní velké množství lidí. Pojistit je možné speciální vybavení, živou hudbu i catering. Mnohem lepší možnosti skýtá svatba pořádaná agenturou. “Ta si pak může sjednat nejrůznější ochranu, jejímž základem je pojištění majetku a odpovědnosti nebo pojištění proti nekonání svatby. Bude to pak zase agentura, která dostane uhrazené náklady například za pronájem prostor, hudbu, catering a podobně,“ vysvětluje Lenka Kospertová.

Bezpečí, jistota a pojištění nemusí stát velké jmění. Více o pojištění odpovědnosti se dočtete na Úspory.cz.

Nevěstu na útěku pojišťovna neuhradí

Důležitým pojištěním je také pojištění odpovědnosti, které Vás ochrání před finančními důsledky možných škod. Typickým příkladem jsou škody na majetku restauračního či hotelového zařízení, v němž se svatba koná. Pojišťovna uhradí poškozený nábytek či rozbité nádobí. Pozor však na výluky. Pojištění odpovědnosti se například nevztahuje na zničené svatební šaty z půjčovny.

A co když musí svatebčané svatbu zcela odvolat a zrušit? Některé pojišťovny takové pojištění vskutku nabízí. „Pojišťovny mohou v individuálních případech sjednat pojištění nekonání (přesunutí termínu nebo místa konání) svatby – například z důvodu nemoci nebo zranění ženicha či nevěsty, živelné pohromy a dalších neočekávaných rizik,“ říká Lenka Kospertová.

Pojištění se však nevztahuje na osobní rozhodnutí jednoho ze svatebčanů. Pokud si nevěsta odmítne ženicha vzít, je to prostě smůla. Dál jsou pouze Americké státy, které mají nabídku v oblasti svateb a manželství opravdu promyšlenou. Již v době svatby si například můžete uzavřít pojistku pro případ rozvodu.

Štítky: havarijní pojištění | levné pojištění odpovědnosti | pojištění odpovědnosti | pojištění svatby | srovnání pojištění odpovědnosti | svatební pojištění |

Hodnocení článku:

Podobné články

Nepodceňujte pojištění odpovědnosti na zimní dovolenou

21. 11. 2015

V českých horách je zima na spadnutí a v zahraničí zimní sezóna již běží v plném proudu. Lyžování a další zimní sporty jsou oblíbeným koníčkem tisíců Čechů, kteří rok co rok vyráží strávit zimní dovolenou na hory. I při lyžování lze způsobit škodu, a proto nezapomínejte na pojištění odpovědnosti.

Celá aktualita

Život zaměstnance: Za co je odpovědný?

22. 9. 2015

Každý člověk nese za svou činnost odpovědnost. A to platí nejen v běžném životě, ale také v zaměstnání. Výkon povolání sebou přináší menší či větší rizika způsobení škody na majetku zaměstnavatele. Dle zákona je zaměstnanec povinen škodu uvést do původního stavu nebo zaplatit.

Celá aktualita

Kdo je zodpovědný za pád stromu?

22. 7. 2015

Městské parkoviště se stalo osudným pro auto pana Pavla. Jako každý pátek zde zaparkoval a vydal se na nákup do nedalekého obchodního centra. Co čert nechtěl, po návratu zjistil, že jeho auto poškodila obrovská větev spadlá ze stromu. Město však škodu odmítlo vyplatit. Jak je to možné?

Celá aktualita

Školní výlety a dětské tábory: Kdo nese odpovědnost za Vaše děti?

2. 7. 2015

Na konec školního roku a letní prázdniny se těší zejména děti. Končí jim neoblíbené učení a čekají je zábavné školní výlety a zejména letní tábory bez rodičů. Tábory pro děti jsou plné her, radostných událostí, veselých zážitků a nových přátel, ale také rizik. Víte, kdo je za Vaše děti odpovědný?

Celá aktualita

Pojištění odpovědnosti jsou vyhozené peníze. Opravdu?

27. 5. 2015

Názory na pojištění odpovědnosti se různí. Převládá však názor, který tyto tento typ pojištění považuje za víceméně zbytečný. Ve chvíli, kdy dojde na lámání chleba a škoda je na světě, je již často pozdě měnit názor. Přitom odpovědnostní škody způsobené v běžném životě patří k těm nejčetnějším.

Celá aktualita

Děti a domácí zvířata zaviní čtvrtinu odpovědnostních škod

8. 4. 2015

Ač se to může zdát neuvěřitelné, děti a domácí zvířata mají na svědomí 25 procent všech odpovědnostních škod, uvádí Česká asociace pojišťoven (ČAP). Za škody, které dítě či domácí zvíře způsobí, nejsou zodpovědní oni, ale logicky jejich rodiče či majitelé. Ti jsou také povinni škodu uhradit v plné výši.

Celá aktualita

S novým občanským zákoníkem vzrostly počty smluv o pojištění odpovědnosti

10. 2. 2015

Nový občanský zákoník je v platnosti více než jeden rok a změny, které přinesl v oblasti vyplácení odškodného, způsobily výrazný nárůst smluv o pojištění odpovědnosti. Způsobenou škodu jiné osobě musí totiž viník zaplatit v peněžní podobě.

Celá aktualita

Za svého psa nesete plnou odpovědnost

26. 1. 2015

Téměř každá domácnost chová nějaké domácí zvířátko. Velké oblíbě se těší zejména pejskové, kteří jsou považování za věrného druha člověka. Chov psa však přináší velkou zodpovědnost nejen za něj, ale také za jeho chování. Takové pokousání Vás může vyjít velmi draho.

Celá aktualita

1 2 »