Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Chraňte okna před zimou

Aktuality

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015 Poptávka Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Také Vás trápí orosená okna? Voda se obvykle sráží nejen na sklech, ale také na rámech a kolem oken. V důsledku srážení vody dochází ke vzniku plsní na stěnách a rámech, k rezavění pantů a ke kroucení dřevěných rámů. Výsledkem je špatná funkčnost oken, která nejdou dovřít, špatně doléhají a netěsní. Pokud se o okna pravidelně nestaráte, pravděpodobně Vás čeká brzká vyměna oken. Nemluvě o zdravotních problémech, které způsobují plísně.

Pravidelné seřizování oken je základ

Okna se vlivem častých změn teplot časem usadí, a proto je nutné občas upravit jejich seřízení. Špatné seřízení poznáte, pokud okno při zavírání drhne, nebo jde hůře otočit kličkou. Za pomoci odpovídajícího klíče upravíte přítlak křídel tak, aby šlo okno hladce otevírat i zavírat. Okna si můžete seřídit sami na základě návodu nebo si pozvat odborníka.

„U spodního pantu jsou seřizovací šrouby pod krytkou a horní závěs je zapotřebí seřídit při otevřeném křídle. Seřizovat se dá na horním závěsu křídla, umožňuje to stranový posuv horní strany křídla. Na spodním závěsu lze posouvat spodní část křídla do stran i výškově,“ popisuje proces seřízení Miroslav Culka z firmy Dafe-Plast.

Lepší těsnosti křídel dosáhnete tím, že seřídíte uzavírací body a válcovité čepy, které najdete po obvodu křídel. „Přítlak zvýšíte pootočením uzavíracího bodu směrem k těsnicí gumě. Otáčením od těsnicí gumy přítlak snížíte,“ dále vysvětluje Miroslav Culka.

Kování musí být promazané

Nejméně jednou ročně je třeba promazat kování oken, aby nedošlo k jejich zatuhnutí. To platí pro pohyblivé části, jako jsou panty, zavírací díly a sklopné nůžky. Nejvhodnější je klasický olej na okna nebo bílá vazelína. Zcela nedoporučené jsou kyselé oleje a oleje obsahující pryskyřici, které mají tendenci narušit povrchovou ochranu proti korozi.

Promazané také musí být těsnění mezi křídlem a rámem, které má tendenci deformovat se a vypadávat z drážky. „Podle rozsahu lze těsnění znovu do drážky osadit nebo vyměnit za nové. U starších oken bez přídavného těsnění je možné do předchystané drážky těsnění doplnit,“ říká Tomáš Švec ze známé společnosti Velux. V případě, kdy dojde k přimrznutí těsnění k rámu (děje se tak při velkých mrazech), můžete je namazat silikonovým olejem. Díky tomu zůstane těsnění průžné a vydrží mnohem déle.

Pozor na uvolněné kličky

Také kličky a úchyty mají tendenci se uvolňovat. Proto je nezapomeňte alespoň dvakrát do roka zkontrolovat a dotáhnout.

Kondenzovanou vodu je třeba utírat

Na oknech se často kondenzuje voda a to zejména v zimě, kdy je rozdíl teploty uvnitř a venku vysoký. Vodu, která se na sklech vytváří, je vhodné každý den utírat. Vlhko může kolem oken způsobovat vznik plísně, která bývá viditelná opět v zimním období. Na plísně je možné použít speciální dezinfekční sprej. Příčinouplísní může být také špatné větrání nebo nekvalitní okna. Mezi křídly a rámem je také důležité otírat vodu v kanálcích.

“Tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní. Kondenzace, nebo chcete-li rosení, vznikne, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. U oken může být příčin několik. Ale dobrou zprávou je, že ve většině případů nejsou na vině okna samotná. Naopak je to známkou, že okna dobře těsní. Příčinou je spíš způsob jejich užívání,” vysvětluje Ondřej Fridrich ze společnosti Inoutic.

Zásady správného větrání

Zapomeňte na permanentně otevřenou ventilačku. Dochází tím k ochlazení ostění oken, což podporuje vznik plísní a kondenzaci vody na oknech. Vhodnější je krátké a intenzivní větrání. „Výhodnější je souběžně otevřít všechna okna a dveře a za dvě až tři minuty je vzduch vyměněn. Při tomto větrání se stěny místností nestačí ochladit a po zavření oken a dveří se vzduch rychleji ohřeje. Navíc je to efektivní způsob, který zajistí minimální ztráty tepla,“ říká Miroslav Culka.

Štítky: péče o okna | Poptávka | řemeslné práce | zima |

Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

Bezpečnostní dveře jako doplněk interiéru

9. 1. 2015

Bydlení v bytových domech často vyžaduje kvalitní bezpečnostní dveře. Ty by měly být nejen bezpečné, ale také by měly být vhodným doplňkem interiéru. Problémem velkého množství bezpečnostních dveří je příliš umělý vzhled.

Celá aktualita

1 2 »