Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Dřevostavba versus zděný dům

Aktuality

Dřevostavba versus zděný dům

17. 12. 2014 Poptávka Většina domů na území České republiky je tradičně zděná. Stále více lidí se však rozhoduje pro dřevostavbu. Jaké rozdíly jsou mezi dřevostavbou a zděným domem? V čem spočívají výhody a nevýhody obou typů staveb? V následujícím článku se podíváme blíže na výběr materiálu pro Vás nový dům.

Co se týče domů, jsou Češi spíše konzervativní a volí zděný dům. „V naší zemi má zděný systém velkou tradici, a proto je stále ještě nejvyhledávanější technologií výstavby. I přesto, že jsme my Češi díky tradici zděných domů, co se týče typu výstavby konzervativní, se i u nás v posledních letech trend dřevěných staveb velmi rozšířil,“ vysvětlil Petr Bardůnek, stavební odborník ze společnosti Deufol.

Zděný dům je náročnější na výstavbu

Mezi lidmi panuje všeobecně názor, že zděný dům je kvalitnější a trvanlivější. Nejvyužívanějším materiálem je v tomto případě klasická pálená cihla. Použitelných materiálů však existuje více. Hlavními výhodami zdiva jsou dobré akustické vlastnosti a menší náchylnost na dotvarování. K nevýhodám patří časová náročnost na stavbu, vyšší ceny materiálu, vysoká pracnost, zvýšené nároky na přesuny a dopravu materiálů, delší procesy akumulace tepla a nadbytečné výdaje za energie.

Plánujete nové bydlení na úvěr?
Porovnejte si hypotéky a vyberte tu pravou.

Porovnat hypotéky

Stavba zděného domu především zabere více času. Jednotlivé procesy jsou náročnější a vyžadují čas. Stavba domu zpravidla začíná na podzim, aby střešní konstrukce byla dokončená před zimou. Během zimního období stavba “vymrzne a odpočine si”. Na jaře jsou poté zahájeny dokončovací práce. U zděných domů je důležité, aby stavba byla co nejdéle otevřená a “vydýchala se”. Díky tomu se zamezí plesnivění a praskání dřeva do budoucna. Urychlená stavba a nedodržení uvedených procesů může způsobit narušení konstrukce. Délka výstavby zděného domu se tak pohybuje kolem 50 týdnů.

Dřevostavby jsou rychlé a ekologické

Stále více lidí se přiklání k dřevostavbám, které jsou finančně méně náročné a přitom ekologické. Navíc dřevostavby mají velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Díky použitému přírodnímu materiálu je likvidace nenáročná a provozní energie jsou nižší. Při stavbě je však nutné klást vyšší nárok na přesnost a důsledné provedení detailů. Dřevostavby jsou také méně odolné vůči nejrůznějším živelným pohromám (zejména požár).

Hlavním důvodem, proč se lidé přiklání k dřevostavbám, je čas. Dřevostavba je postavená i za několik týdnů dokonce i dnů. To platí zejména tehdy, použijí-li se tzv. panelové systémy. "Stavební metoda panelového systému dřevostavby je založena na strojní výrobě jednotlivých panelů domu, které jsou na stavbu dopravovány vcelku, aby na místě docházelo pouze k jejich montáži, a díky tomu můžeme postavit hrubou horní stavbu během tří dnů, a to včetně fasádních výplní, střechy z vazníkové konstrukce a střešní krytiny, čímž minimalizujeme riziko vad a poruch konstrukcí, které mohou způsobit povětrnostní podmínky. Montáž panelové dřevostavby se střechou s klasickým krovem pak trvá zhruba 20 dní,“ vysvětluje Martin Tuscher, odborník na dřevostavby.

Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »