Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Jaká okna jsou vhodná pro pasivní dům?

Aktuality

Jaká okna jsou vhodná pro pasivní dům?

25. 11. 2014 Poptávka Počet pasivních domů v České republice narůstá a zájem o ně je stále vyšší. Důvodem je vysoká úspornost domu, jehož maximální spotřeba energie činí 15 kWh/m2 za rok. A jedním z klíčových faktorů jsou právě vhodně zvolená okna, která tepelné ztráty eliminují a navíc pomáhají získat teplo ze slunečního svitu.

Okna zásadně na jih

Základem úspěchu je projekt se správným rozložením oken, které jsou v ideálním případě orientovány na jih. Zkušení projektanti se proto věnují rozložení oken až z 80 procent času. Kromě orientace oken je třeba také zohlednit tepelně-izolační vlastnosti i estetické požadavky majitelů domů.

Hlavním nedostatkem je méně slunečního svitu, než mají naši němečtí i rakouští sousedé. Aktivní tepelnou bilanci proto u nás mají pouze okna umístěná na jižní straně. Pasivní dům by z výše uvedených důvodů měl mít co nejvíce prosklených ploch na jižní straně. Naopak na severní straně by těchto ploch mělo být logicky co nejméně. Díky tomu se předejde dalším tepelným ztrátám. Prosklené plochy na východní a západní straně mají tepelnou bilanci vyrovnanou.

U pasivních domů jsou také lepší okna ve svislé poloze. Střešní okna nebývají příliš vhodná, protože jimi velmi často dochází k zatékání, rosení a v zimě dosahují výrazně menších solárních zisků.

Na velikosti i materiálu záleží

Na tom, jak veliké prosklené plochy dům má, záleží také. Kvůli tepelným úsporám je proto vhodné umístit větší prosklené hmoty do hlavních obytných místností (obývací pokoj, ložnice a dětské pokoje). Díky orientaci na jih a velkým proskleným plochám je možné využít maximum sluneční energie. Navíc budou hlavní místnosti krásně prosluněné a více propojené s okolím.

Pozor však na možné letní přehřátí, ke kterému může dojít při špatné volbě velikosti oken. Obecně se doporučuje, že na jižní straně by měl podíl prosklených ploch činit maximálně 40 procent. Důležitá je nejen správná optimalizace velikosti a umístění oken, ale také stínící technika.

Nejen na velikosti, ale také na volbě materiálu záleží. Mluvíme-li o ekologickém bydlení, tak jsou v každém případě upřednostňována dřevěná okna. Kromě toho, že vypadají dobře, mají také přirozenou prodyšnost. Moderní jsou dřevohliníková okna, která jsou více odolná v namáhaných částech rámu.

Maximální tepelnou a zvukovou izolaci zajistí okna s trojskly

Pozornost je třeba věnovat také typu zasklení, které by se mělo vyznačovat dobrou propustností a dvěma až třemi vrstvy skla. Nejlépe jsou na tom okna se třemi skly, které mají nejlepší tepelné i zvukové vlastnosti. Zároveň je také důležitá kvalita kování, těsnění a dalšího příslušenství.

Nejen samotná okna, ale také jejich osazení je důležité. To by měly provádět zásadně odborné firmy a výsledek si nechte ověřit tzv. blower-door testem, který zkontroluje vzduchotěsnost a zároveň stanoví energetickou náročnost. Správná montáž se vztahuje zejména k pečlivému těsnění spár tak, aby bylo zajištěné odvětrání, ale přitom nedocházelo k zatékání či ke kondenzaci vody uvnitř spár.

Jak si vybrat kvalitní okna do pasivního domů?

  • Zvolit správnou velikost oken
  • Neopomenout správnou orientaci na světové strany (nejlepší je jih)
  • Kvalitní zasklení (nejlépe s inertním plynem)
  • Vybrat vhodný profil a rám okna
  • Využít pasivních slunečních zisků
  • Zvážit ochranu oken vhodnými stínícím systémem proti letnímu přehřátí
  • Provést kvalitní montáž (tj. vyplnění a utěsnění okenních spár)
Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »