Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Pořiďte si zimní zahradu

Aktuality

Pořiďte si zimní zahradu

19. 12. 2014 Poptávka Zimní zahrada je příjemným odpočinkovým místem každého domu. Bez ohledu na počasí a venkovní teploty se můžete kochat výhledem na okolní krajinu při snídani, romantické večeři nebo prostě jen tak. Zimní zahrada však vyžaduje především správný výběr místa. Poradíme Vám, jak na to.

Nejoblíbenějším a nejčastějším typem zimních zahrad jsou takové, které jsou spojené se samotným domem či bytem alespoň jednou stěnou. Typickým příkladem jsou zasklené lodžie či terasy. Není problém takové prostory vytopit na optimální teplotu. Samozřejmě vždy záleží na tom, k čemu chcete zimní zahradu využívat, a jaké konkrétní rostliny máte v plánu pěstovat.

Zimní zahrady také mohou existovat mimo dům. Mluvíme o sklenících či zasklených altáncích. Tyto stavby není však možné vytopit bez vysokých nákladů, a proto nejsou příliš využívané. Pak také existují zimní zahrady, které jsou součástí domů. Ty jsou snadno vytopitelné, ale trpí problémem nízké vlhkosti.

Nejlepšími místy jsou jižní a západní strana

Výběr vhodného místa je velmi důležitý a měl by záviset na účelu zimní zahrady. Standardně nejvhodnějšími místy jsou jižní a západní strana. Zimní zahrady na jižní straně jsou vyhřívané slunečními paprsky po celý den. Jsou tedy ideálními místy pro pěstování běžných rostlin a pro posezení po celý den. U varianty na západní straně jsou zahrady vyhřívány odpoledne a navečer. Zimní zahrady na východ jsou vhodná pro ty, kteří vyžadují teplo a sluneční svit spíše v ranních a dopoledních hodinách.

Nejméně vhodná je severní strana, kam sluníčko nesvítí v podstatě vůbec. Tato strana je určená pouze tehdy, plánujete-li pěstovat rostliny, které sluneční paprsky nepotřebují. Severní strana je vhodná také pro tzv. ateliéry. Zahrada na severní straně navíc brání ochlazování domu proti severovýchodním větrům.

Účel zimní zahrady a volba rostlin ovlivní také způsob vytápění, větrání a stínění. Důraz by měl být kladen na tepelnou izolaci. Také stínění je poměrně důležité a to zejména u zahrad orientovaných na jih a západ, kde je v určitých ročních obdobích nesnesitelné teplo.

Zimní zahrada by měla být útulná

Zimní zahrady by měly být atraktivní, účelné a samozřejmé útulné. Nabídka je velmi široká a zájemci si mohou vybírat mezi různými velikostmi, tvary i barvami. Velikost závisí na možnostech stavby, na množství rostlin a také na její přístupnosti. Všeobecně odborníci doporučují, aby zimní zahrada zabírala prostor o velikosti alespoň 15 m2 s hloubkou 2,5 až 3 metry. Členění zimních zahrad je velmi variabilní díky modernímu stavebnímu kování.

Bez odborníků to nepůjde

Zimní zahrada vyžaduje odborný zásah, protože se v podstatě jedná o stavbu. Nejprve je tedy nutné obstarat všechna potřebná povolení na stavebním úřadě. Poté je důležité najít odbornou firmu, která Vám zimní zahradu postaví dle Vašich představ. Zimní zahrada je celkem náročný projekt, který není jednoduchý postavit bez patřičných znalostí a zkušeností.

Profesionálové Vám pomohou s výběrem vhodného materiálu právě pro Vaši zimní zahradu. Pro konstrukce se nejčastěji využívají hliník, plast a dřevo. Stále více oblíbenou je kombinace hliníku a dřeva, která kombinuje útulnost, trvanlivost a účelnost. Při volbě zasklení je vhodné volit sklo, které zajistí odpovídající tepelnou izolaci, ochranu před slunečním zářením, světelnou propustnost i dobrou zvukovou izolaci.

Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »