Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> S krbovými kamny vytopíte i celý dům

Aktuality

S krbovými kamny vytopíte i celý dům

5. 12. 2014 Poptávka Krbová kamna jsou velmi oblíbená. Poskytují nejen příjemné teplo, ale zároveň praskající oheň pohladí po duši po náročném dni. Využití krbových kamen je však mnohem širší, než si mnoho lidí uvědomuje. V případě, že pro krbová kamna máte prostor, bylo by škoda jej nevyužít.

Většina lidí má krbová kamna v obývacím pokoji, kde jsou zdrojem tepla a hlavně relaxace. Velmi často jsou krbová kamna brána pouze jako doplňkový zdroj vytápění domu. Ve skutečnosti je však možné jej připojit na otopnou soustavu a použít jej na vytopení celého domu. Instalace takto upravených kamen je logicky finančně i technicky náročnější a v každém případě by seřízení celé sestavy měla provádět odborná firma.

Krbová kamna - příjemný zdroj tepla

Stále více lidí má doma krbová kamna či krbové vložky. Kromě toho, že jsou příjemným zdrojem tepla, je jejich provoz ekonomický a ekologický. Krbová kamna jsou vhodnější i do menších prostor, protože jejich rozměry mohou být velmi různé. Jejich účinnost je však srovnatelná s krbovými vložkami. Výhodou krbových kamen je také nižší spotřeba paliva.

Jak správně vybrat krbová kamna

Výběr krbových kamen je velmi důležitý. Na volbě materiálů závisí jejich životnost. Nejlepším materiálem pro výrobu krbových kamen je litina, která má nejdelší životnost. Dále jsou využívány ocelové plechy, nerezové plechy, sklo a tzv. šamot. Hlavními výhodami litiny je schopnost akumulovat teplo a udržet jej hodiny i poté, co kamna vyhasnou. Litinová kamna se navíc nepřehřívají a nedeformují při extrémně vysokých teplotách.

Infobox: Co je šamot?

Šamot je žáruvzdorná hmota, používaná pro vyzdívky kamen, pecí a dalších výrobků a staveb, které musejí odolávat vysokému žáru (kolem 1 650 °C). Obsahuje přibližně 25 procent oxidu hlinitého, cca 55 procent oxidu křemičitého, zbytek jsou příměsi – železo, titan, zirkon, vápník, hořčík. Tyto příměsi dodávají šamotu barvu – bílou, šedou, typicky rezavou až černou. Ztráty žárem by neměly přesáhnout 10 procent. Práškový šamot se rozdělává vodou s příměsí vodního skla. Vyrábí se z lupku. Dodává se ve formě cihel nebo malty. (Zdroj: Wikipedie)

Krbová kamna z ocelového plechu vyžadují navíc vyzdění keramickou vyzdívkou či šamotem. Hlavní výhodou je možnost zvyšování účinnosti spalování a hezčí design. Vliv na kvalitu kamen mají také další kritéria - způsob prosklení, typy otevírání, materiál dvířek, způsob spalování, doba hoření a mnoho dalších.

Další podstatné kritérium je velikost vytápěného prostoru, a zda budou kamna sloužit spíše k dobré pohodě nebo k vytápění celého domu. Výběr kamen také závisí na typu stavby, tedy zda se jedná o nový dům, starší dům či byt.

Krbová kamna a možnosti využití

Existuje mnoho typů krbových kamen a každý si jistě vybere ten pravý. Některá kamna jsou opatřena systémem tzv. dvoukomorového spalování. To znamená, že v první fázi dochází k hoření paliva a ve fázi další dochází k mísení přisávaného vzduchu s kouřovými plyny a následně ke spalování těkavých plynů a prachových částic. Jednoduše řečeno taková kamna nejen hřejí, ale také snižují objem spalin.

Infobox:

Navrhování a provádění spalinových cest a připojování spotřebičů paliv se řídí normou ČSN 73 4201 Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv. Platí pro komíny vedené uvnitř budovy nebo po její vnější stěně, pro samostatné i společné komíny, pro systémové, individuální i dodatečně vložkované komíny, určené pro odvod spalin spotřebičů na pevná, kapalná a plynná paliva. Norma je platná i pro odvod spalin stěnou fasády do volného ovzduší.

Jiná kamna mají okolo spalovací komory umístěný buben se třemi dvířky, které umožňují využít kotel třemi různými způsoby, jedním z nichž je například možnost grilování.

Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »