Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Vyberte si řemeslníka správně

Aktuality

Vyberte si řemeslníka správně

16. 10. 2014 Poptávka Zima se blíží a Vy jste se rozhodli pro rychlou výměnu oken, opravu střechy nebo zateplení domu? Pak nezapomeňte na přísloví “dvakrát měř, jednou řež” a výběr řemeslníka nepodceňujete. Snadno se totiž může stát, že naletíte podvodníkovi, nových oken se nedočkáte a své peníze už neuvidíte.

Stejně jako ve všech oblastech existují dobří a špatní řemeslníci. Najít toho správného není jednoduché, a proto je třeba být ve výběru řemeslné firmy opravdu důsledný. Vyprávět by mohla Kateřina Procházková, která pracuje jako mluvčí portálu Poradna Věřitele, kde se příběhy podvedených lidí řemeslníky zabývá každý den. „Prověřujte, lustrujte, dejte na doporučení přátel a hlavně sepište smlouvu,“ radí Kateřina Procházková všem, kteří plánují rekonstrukci či opravu.

Řemeslníka či firmu si důkladně ověřte

Se svou nepříjemnou zkušeností se nám svěřil pan Radek z Ústí nad Labem, který si chtěl nechat zhotovit nábytek na míru. Údajně dobrého truhláře mu doporučil známý, a proto se domníval, že je vše v pořádku, když si ihned po přeměření pokoje řekl o zálohu. Pan Radek zaplatil truhláři třicet tisíc a již jej nikdy neviděl. „Jsem bez peněz, naštvaný na známého, na truhláře a bez nábytku v pracovně,“ stěžuje si pan Radek. Na soud se však obracet nechce, protože na truhláře je vedeno více exekucí a trvalé bydliště má na obecním úřadě. Bojí se, že by jej soud stál pouze další peníze a bez úspěchu.

Pan Radek udělal zásadní chybu, kdy truhláři vyplatil zálohu bez písemné smlouvy a bez předchozího prověření. Doporučení pouhého jednoho známého opravdu není dostatečné. Pro minimalizaci rizik je nutné podniknout více kroků, na základě kterých zjistíte, zda se jedná o solidního a spolehlivého řemeslníka.

V první řadě je dobré si vybraného řemeslníka zkontrolovat v živnostenském rejstříku, čímž si ověříte, zda má odpovídající živnostenské oprávnění. V případě větší firmy proveďte kontrolu v obchodním rejstříku a ideálně i v insolvenčním rejstříku.

„Než cokoliv podepíšete, důrazně doporučujeme ještě nahlédnout do Centrální evidence exekucí, která vám prozradí, zda jsou na dotyčného vedeny nějaké exekuce a je-li potřeba se mít na pozoru,“ doporučuje také Kateřina Procházková.

Pozor na zálohu

Nikdy nedávejte peníze řemeslníkům jen tak na dobré slovo. Prvním krokem je dobrá smlouva o dílo, která by měla obsahovat veškeré náležitosti. „Nespoléhejte se jen na smlouvy z internetu, neodráží totiž specifika vaší zakázky, a to se vám může zle vymstít. Rozhodně do smlouvy nezapomeňte doplnit sankce za pozdě nebo špatně odvedenou práci, trvejte na odstranění nedostatků, specifikujte možnost odstoupení od smlouvy a upřesněte si platební podmínky,“ zdůrazňuje Kateřina Procházková.

Zálohu poté vyplaťte na základě vystavené faktury. V případě vyplacení zálohy v hotovosti si nezapomeňte vzít doklad. Po celou dobu spolupráce si schovávejte veškeré doklady, které Vám v případném sporu mohou pomoci. A vše mějte potvrzené písemně. Pokud přese všechno řemeslník neodvede domluvenou práci a nebude chtít vrátit zálohu, nejprve jej vyzvěte písemným a doporučeným dopisem.

„Pokud dlužník ve vámi stanoveném přiměřeném termínu nezaplatí, žalujte ho. Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že není na co čekat. Čím dřív budete mít v rukou rozsudek, tím dřív vám peníze vrátí. Pokud ne, převezme si případ exekutor. A u exekucí až na výjimky platí, že se uspokojují v pořadí, ve kterém k exekutorům přicházejí. Být první je tedy výhodné,“ radí Kateřina Procházková.

Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »