Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Poptávka >> Venkovní žaluzie či rolety pomáhají snížit náklady na vytápění

Aktuality

Venkovní žaluzie či rolety pomáhají snížit náklady na vytápění

19. 11. 2014 Poptávka Ke snížení nákladů za vytápění stačí někdy opravdu málo. Třeba stáhnout venkovní žaluzie či rolety. Rázem je tepleji a není nutné topit zbytečně přes noc. To platí zejména v období podzimních, zimních a jarních měsíců, kdy je přes den tepleji a přes noc se výrazně ochladí.

Mnoho lidí si neuvědomuje skutečný význam venkovních žaluzií a rolet. Podstatnou roli hrají totiž i při snižování nákladů na vytápění a to dokonce až o 30 procent. To platí zejména pro domy, které mají tzv. velkoformátová okna. V noci chrání rolety vnitřek domu či bytu před únikem tepla, hlukem a případně i světelným smogem z veřejného osvětlení. „Kvalitní výrobky sníží hluk až o 16 decibelů, což uvnitř místnosti budete vnímat jako pokles hlučnosti o polovinu,“ tvrdí František Baláš ze společnosti Climax.

Využívat rolety je však možné nejen v noci, ale také během dne. Například v době, kdy jsou členové domácnosti v práci či ve škole. „Vzduchový polštář, který se vytvoří mezi staženou roletou a oknem, funguje jako další izolační vrstva zabraňující úniku tepla z místnosti,“ vysvětluje František Baláš.

Venkovní žaluzie versus venkovní rolety

Mnoho lidí se domnívá, že venkovní žaluzie a venkovní rolety jsou to samé. To je však velký omyl. Venkovní žaluzie jsou nejoblíbenějším typem exteriérové clony. Hlavní výhodou je totiž možnost naklápět lamely a regulovat tak intenzitu světla v interiéru. Je možné je vyrobit i ve velkých rozměrech, což znamená, že je možné je použít také pro stínění opravdu velkých prosklených ploch.

Venkovní rolety naproti tomu dokáží zcela zatemnit místnost a jejich plocha je jednolitá. Kromě stínící funkce mají tedy zároveň významnou bezpečnostní funkci, které brání vniknutí do nemovitosti. Navíc mají lepší izolační vlastnosti, to znamená že brání úniku tepla a chrání obyvatele nemovitosti před nadměrným hlukem. Nejmenší ochranu před sluncem i nevítanou návštěvou nabízí látkové clony.

Moderní rolety mají automatické ovládání

Tzv. stínící technika, jak jsou rolety a venkovní žaluzie nazývány, má význam zejména tehdy, má-li správně navržený řídící systém. Ten rolety spouští a vytahuje dle individuálního nastavení, které je možné upravovat dle času i dle intenzity slunečního svitu. Čidla rovněž reagují na povětrností podmínky. Pokud dojde ke snížení venkovních teplot, rolety se spustí automaticky. A naopak je-li během dne slunečno a tepleji, rolety se automaticky vytáhnou.

Venkovní rolety jsou stále více běžné u novostaveb. Lidé je však začínají požadovat i u starších domů v rámci rekonstrukce. Při vhodném výběru způsobu zabudování se roletový systém stane nerušivou součástí nemovitosti.

Výhody venkovních žaluzií a rolet

Roletový systém má řadu výhod. V případě, že se chystáte na stavbu či rekonstrukci domu, Vám nyní usnadníme rozhodnutí, proč jsou rolety skutečně užitečné.

  • Venkovní rolety snižují náklady na vytápění až o 30 procent. Mají totiž výborné izolační schopnosti.
  • Rovněž mají výborné izolační vlastnosti, které ocení zejména majitelé nemovitostí v blízkosti frekventovaných komunikací. Rolety snižují hluk až o 16 decibelů.
  • Chrání před slunečním svitem a dokonale zastiňují interiér. Zároveň však mají průduchy a tak nezabraňují propouštění vzduchu a denního světla.
  • Díky konstrukci jsou výbornou ochranou před zloději a zvyšují tak bezpečnost nemovitosti. Některé druhy rolet jsou dokonce uzamykatelné.
Hodnocení článku:

Podobné články

Kouzlo půdních bytů stálé přetrvává

2. 8. 2016

Půdy bývaly ponurými místy, kde se hromadilo nepoužívané, rozbité a staré harampádí, i ráj pro děti, které zde prožívaly svá první dobrodružství. V 90. letech se pro půdní prostory našlo nové zajímavější a praktičtější využití. Půdy se začaly skupovat a proměňovat v atypické originální bydlení.

Celá aktualita

Žijte minimalisticky

21. 6. 2016

Minimalismus je fascinující styl, který klade důraz na čistotu, jednoduchost a především funkčnost. Kdekomu se může zdát příliš strohý a neosobní, pravdou však je, že naopak pozvedává osobnost vlastníka na nejvyšší úroveň. Jeho ani návštěvníky bytu totiž nebude rušit přehršel věcí. Vstoupí do zcela harmonického prostoru.

Celá aktualita

Terasa i pergola: Stinné útočiště v horkých letních dnech

13. 6. 2016

Na horké letní dny se těšíme celou zimu, ale když přijdou, snažíme se před žhavými slunečními paprsky ochránit. Máte-li dům, je jedinečnou ochranou nabízející příjemný stín terasa nebo pergola. Poradíme vám, jak si vybrat správný typ právě pro váš dům a zahradu.

Celá aktualita

Sháníte šikovného řemeslníka? Zkuste poptávkový web

4. 4. 2016

Stavíte dům a potřebujete šikovného a poctivého truhláře? Hledáte kvalitního automechanika, kterému byste bez obav kdykoliv svěřili své auto? Poradíme vám, kde můžete sehnat nejen kvalitní řemeslníky, ale i další různé služby. Jsou jimi poptávkové weby, které využívají nejen jednotlivci ale také firmy.

Celá aktualita

Jak na rekonstrukci panelového bytu

21. 5. 2015

Tisíce Čechů bydlí v panelových bytech. Většina “paneláků” byla postavena v 60. letech a později, a již dávno nesplňují standard pěkného bydlení. Proto se stále větší část jejich vlastníků rozhoduje pro rekonstrukci. Panelový dům a byt však má svá specifika, na která si dejte při rekonstrukci pozor.

Celá aktualita

Svépomocí postavený dům ušetří až milion korun

7. 3. 2015

Mnoho lidí celý život sní o vlastním domě. Koupit si starší dům či postavit nový však stojí opravdu velké peníze a bohužel ne každý na to má dostatek peněz. Stále více Čechů se proto rozhoduje pro stavbu domu svépomocí. Takto postavený dům totiž vyjde až o polovinu levněji než dům na klíč.

Celá aktualita

Chraňte okna před zimou

3. 2. 2015

Důkladná péče o okna zejména v zimním období prodlouží o jejich životnost až o několik let. Okna by měla být ideálně po celý rok správně seřízená a promazaná. Jejich životnosti a správnému fungování pomůže také zamezení kondenzace vody na sklech a kolem nich.

Celá aktualita

Neopomíjejte výběr schodů

30. 1. 2015

Často opomíjenou součástí interiérů a exteriérů bývají schody. A to až do doby, dokud není nutné vyrobit a postavit nové. Tehdy zjistíte, že výběr správných schodů není nic jednoduchého. Schody by měly být v každém případě pohodlné, funkční a nikdy by neměly překážet v daném prostoru.

Celá aktualita

1 2 »