Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Až třetina řidičů ujede od drobných dopravních nehod

Aktuality

Až třetina řidičů ujede od drobných dopravních nehod

17. 6. 2014 Povinné ručení K drobným nehodám dochází neustále. Nejčastějšími případy jsou menší “bouchance” na parkovištích. Výsledkem jsou rozbitá světla, uražená zrcátka či odřené a jinak poškozené plechy. Viníci však místo nehody velmi často opustí, aniž by se snažili zkontaktovat s majitelem vozidla.

Majitelům poškozeného vozidla často nezbude nic jiného, než škodu uhradit z vlastní kapsy, protože nemají po kom náhradu škody uplatňovat. Výše škod u drobných nehod se pohybuje kolem pár tisíc korun a policii se v mnoha případech viníka najít nepodaří.

Dopravní nehoda každých 7 minut

Česká policie uvádí, že k nehodě dojde v průměru každých 7 minut. Ročně tak vyjíždí k 75 tisícům nehod a z toho se téměř každý třetí výjezd týká nehody s neznámým pachatelem. „Ze statistiky našeho dopravního inspektorátu je zřejmé, že každý měsíc se jedná až z jedné třetiny o výjezdy na neznámého pachatele. Tak vysoké procento řidičů od nehody ujede," říká Petr Kmínek, mluvčí policie v Semilech. Podobná čísla uvádí také policie v ostatních okresech České republiky.

Zkušenosti s chováním nezodpovědných řidičů, kteří od drobných nehod ujedou, má stále více lidí. Přitom by škoda byla poškozenému uhrazena z jejich povinného ručení a nikoliv z vlastní kapsy. Řidiči se však obávají, že jim podobné nehody zhorší škodní průběh a zdraží povinné ručení. Poškozený však musí škodu uhradit z vlastní kapsy, a pokud uplatní havarijní pojištění, přijde o bonus a navíc bude muset uhradit spoluúčast.

Ne vždy viník ujede trestu

V některých případech se policii podaří viníka nehody nalézt. Příkladem je poškození vozidla Škoda Fabia, kterému neznámý řidič způsobil škodu ve výši 30 tisíc korun. „Na zemi zbylo jen pár střípků. Policisté provedli obvyklé úkony a zajistili stopy. Večer jeden z nich složil zajištěné střepy jako puzzle a slepil tak kryt levého předního blinkru. Po delším pátrání na internetu zjistil, že je od automobilu Hyundai Lantra II rok výroby 1995 – 2000. Mezi stopami byl i úlomek laku tmavé červené metalízy. Z centrální evidence pak přišly údaje k 1970 vozidlům. Z nich provedl policista výběr deseti nejvhodnějších. Až u desátého se podařilo zjistit, že auto má opravené levé přední světlo, ale lak byl ještě poškozený. Zajištěné úlomky laku pak přesně zapadly do poškozených míst. Následovalo šetření a po určitém čase i přiznání řidičky," přiblížil případ policejní mluvčí Petr Kmínek.

Řidiči, který způsobil nehodu a ujel, hrozí finanční pokuta ve výši 2 500 až 5 000 korun, sedm bodů a hrozba ztráty řidičského průkazu, pokud by v následujících 12 měsících způsobil další nehodu.

Náš tip: Nabídku povinného ručení i havarijní pojištění najdete na Uspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »