Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Bonus a malus, jak to s nimi je?

Aktuality

Bonus a malus, jak to s nimi je?

29. 8. 2012 Povinné ručení

Tyto pojmy jsou nedílnou součástí každé smlouvy o povinném ručení motorových vozidel. Co přesně tyto pojmy znamenají, jak se k nim v současné době pojišťovny staví nebo zda je můžete mezi jednotlivými institucemi převádět? V tomto článku jsme pro Vás shrnuli vše, co potřebujete o bonusech a malusech vědět.

Obecně se bonusem myslí výhoda plynoucí z Vašeho bezeškodného průběhu pojištění. Malusem se naopak myslí ztráta těchto výhod, jiné srážky nebo zdražení pojistného. Nejčastěji se bonus a malus odráží na ceně povinného ručení. Pokud je Váš průběh pojištění bez pojistných události (jezdíte bez nehod), získáte za každých 12 měsíců slevu na pojištění vozidla. V opačném případě Vám ale bude několik bezeškodných období odečteno a to se projeví zdražením pojistného.

Bonus za bezeškodní průběh se u každého poskytovatele povinného ručení liší. Většina pojišťoven nabízí maximální úsporu 50 až 60 % z ceny. V současné době se každá pojišťovna staví k problematice bonusů a malusů velmi individuálně. Největší rozdíly se týkají především malusů. Zatímco některé pojišťovny jejich klientům za způsobenou nehodu připisují pouze symbolickou částku, některé pojišťovny mohou po havárii zdražit pojistné dokonce až o polovinu.

Speciální slevy pro nováčky

Aby přilákaly nové zákazníky, nabízí některé pojišťovny bonusy za bezeškodní průběh i těm řidičům, kteří získali řidičský průkaz nedávno a ještě nemají odježděné roky bez nehody. Pojišťovna tedy nabízí slevu na povinném ručení, jakoby už měl řidič již odježděné potřebné km. Často se takové úspoře na pojistném říká příslib bezeškodného období.

Přenos bonusu za bezeškodný průběh

Bonus za bezeškodný průběh se netýká pouze Vašeho auta a aktuální pojišťovny. Bonus se vztahuji k Vaší osobě. A proto je možné bonus převádět mezi různými pojišťovnami. Existuje několik způsobů, jak bonus za bezeškodný průběh převést:

  • Pokud přecházíte k jiné pojišťovně, přenáší se Vám pouze roky bez nehody a úspora se znova vypočítává podle tabulek nového poskytovatele.
  • Bonus se netýká pouze Vašeho starého auta. Pokud si pořídíte nový vůz, sleva ze bezeškodný průběh se vztahuje na obě Vaše vozidla.
  • Některé pojišťovny umožňují přenos bonusu z jednoho člena rodiny na druhého.
  • Bonus je dále přenositelný mezi povinným a havarijním pojištěním.

Největší výhodou je právě přenos mezi jednotlivými produkty pojišťoven. Pokud totiž máte sjednané dobré povinné ručení, ale nejste spokojeni s havarijním, můžete snadno havarijní pojištění změnit. Úspora na splátkách pojistného Vám náleží i nadále.

Chcete zjistit, zda nemůžete získat ještě výhodnější pojištění pro Vaše vozidlo? Navštivte naše srovnání povinného ručení a přesvědčte se, zda nemůžete získat levnější pojištění či lepší podmínky.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »