Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Čeká nás další zdražení povinného ručení?

Aktuality

Čeká nás další zdražení povinného ručení?

11. 3. 2014 Povinné ručení Již v roce 2013 pojišťovny upozorňovaly na plánované zdražení povinného ručení z důvodů změn v novém občanském zákoníku. Dalším důvodem je prý rostoucí úbytek nových pojistek, jejichž absenci si pojišťovny kompenzují zdražením.

Povinné ručení bývalo v minulých letech velmi levné, což se pojišťovnám dlouhodobě nevyplácelo. K postupnému zdražování tedy přistoupili již v loňském roce, kdy došlo ke zvýšení cen v průměru o 7 procent. "Loni byl nárůst cen v průměru sedmiprocentní, další zvýšení cen se dá očekávat během roku 2014 v souvislosti s legislativními změnami a zavedením nového občanského zákoníku do praxe," uvedl Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP).

Dopady nového občanského zákoníku ukáže teprve praxe

V letošním roce byly hlavními důvody dalšího zdražování změny v občanském zákoníku, který vstoupil v platnost 1. ledna 2014. Nově musí pojišťovny odvádět 3 procenta z vybraného pojistného do Fondu zábrany škody a také jsou povinny platit hasičům 5 600 korun za každou započatou hodinu zásahu. Nový občanský zákoník také zrušil tabulky, které dosud stanovovaly výši náhrad. Maximální výše tak již není stanovena.

"Částečně je to příprava na novou situaci vzniklou platností nového občanského zákoníku, částečně je to proto, že u produktu sazby klesaly, takže se musely narovnat, aby nedošlo k situaci jako v Německu, kde ten trh v podstatě zkolaboval," upozornil Káňa.

"Změna zákona se promítne do smluv uzavíraných a obnovovaných v roce 2014. Tlak na vyšší ceny ale netvoří pouze tyto odvody hasičům, neboť cenotvorbu pojišťoven ovlivní i novela občanského zákona. A už několik let do ní promlouvá také stále se zvyšující pojistné plnění za škody na zdraví," potvrdil Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Povinné ručení bude dražší až o 15 procent

Nyní se očekává zdražení o 10 až 15 procent. Nejvíce zdražení pocítí řidiči s horším škodním průběhem. Naopak řidiči jezdící bez nehod by měli být značně zvýhodněny a zdražení by neměli téměř pocítit. Rozdíly mezi “dobrými a špatnými” řidiči se více zvýrazní.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »