Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Chystá se zdražení povinného ručení?

Aktuality

Chystá se zdražení povinného ručení?

4. 10. 2012 Povinné ručení

Snižování cen povinného ručení, kterého jsme byli svědkem v posledních šesti letech, pravděpodobně brzy skončí. Vyplacené náhrady totiž začínají přesahovat objem vybraného pojistného, což je podle pojišťoven neudržitelná situace. Výsledkem tedy bude nárůst cen pojištění.

Objem vyplaceného pojistného stoupá v souvislosti s nárůstem dopravních nehod. Jen od roku 2000 stoupl počet dopravních nehod, jehož následkem byl úraz či dokonce úmrtí, o dvojnásobek. A právě tento typ nehod se nejvíce podílí na nákladech pojišťoven. V průměru totiž pojišťovny vyplatí 450 000 Kč za každou dopravní nehodu, při níž došlo ke škodě na zdraví či životě. A s tím logicky stoupá také podíl se škodou na majetku. Meziročně můžeme pozorovat až 3% nárůst. V průměru tak pojišťovna zaplatí za takovou nehodu 31 000 Kč. Přestože je na našich silnicích rok od roku méně bezpečno a stoupá podíl finanční spoluúčasti pojišťoven na úhradě škod, pojistné již od roku 2006 stále klesá. V průměru za posledních šest let klesla cena povinného ručení o necelých 1 200 Kč. Další snižování pojistného ovšem nečekejte. Chcete-li tedy levné pojištění vozidla, měli byste si pospíšit.

Řidiči stále více přecházejí k levnějším pojišťovnám

Pojišťovny tlačí ceny dolů, aby předešli migraci klientů k levnější konkurenci. Udělují se tak například vysoké bonusy za bezeškodní průběh i novým klientům, kteří přitom nemají odpovídající bezeškodní historii. Pojišťovny také často dosti nerady „trestají“ své klienty malusem. Řidiči totiž reagují na zvýšení povinného ručení odchodem ke konkurenci, kde mu nabídnou úsporu na pojištění, na kterou by normálně dosáhli až po několika letech bezpečného užívání vozidla.

Změnu pojišťovny dále podporuje vysoká informovanost obyvatelstva díky informačním technologiím a snadnosti přechodu k jiné pojišťovně. Celý proces výběru nejlevnější pojišťovny v dnešní době zahrnuje online porovnání a zaslání poptávky k vybranému pojištění. Vše zabere maximálně pár minut. Naopak pozitivně pro řidiče by mohla cenu povinného ručení ovlivnit nižší četnost přepravy v souvislosti s vysokou cenou pohonných hmot nebo dokonalejší bezpečností systémy vozidel. Že se tak stane, není podle odborníku příliš pravděpodobné.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »