Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Co dělat, když Vám Česká kancelář pojistitelů zašle neoprávněnou výzvu

Aktuality

Co dělat, když Vám Česká kancelář pojistitelů zašle neoprávněnou výzvu

3. 10. 2013 Povinné ručení Česká kancelář pojistitelů (ČKP) kromě jiných činností vymáhá příspěvky do garančního fondu za nepojištěná vozidla. Může se však stát, že se zmýlí, a výzvu zašle někomu, kdo s nepojištěným vozidlem nemá nic společného. Jak se v takové chvíli zachovat?

Přišla Vám od ČKP výzva k zaplacení neuhrazeného pojistného za vozidlo, které jste nikdy nevlastnili? Co v takovém případě dělat? Chyba je obvykle na straně ČKP, která příjme informace o dlužníkovi od pojišťovny, kterou si ale neověří přímo na centrálním registru vozidel.

Na neoprávněně zaslanou výzvu je nutné reagovat okamžitě a v zákonné lhůtě.V první řadě si v centrálním registru vozidel nechte vystavit potvrzení, že jste nikdy dané vozidlo nevlastnil, a tudíž v žádném případě nemůžete dlužit ani na jeho pojištění. Potvrzení je poté nutné doložit osobně nebo zaslat poštou na adresu ČKP.

Průměrně je evidováno 200 stížností ročně na postup ČKP

Neoprávněně zaslaných výzev je evidováno za rok několik desítek. "Co se týče České kanceláře pojistitelů, pravidelně na ni zaznamenáváme stížnosti v souvislosti s neoprávněným vymáháním pojistného na povinné ručení," potvrzuje vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Dohledem nad ČKP je pověřená Česká národní banka, na jejíž adresu chodí stížnosti. V loňském roce přijala národní banka na 200 stížnosti kvůli postupu ČKP. "V roce 2012 Česká národní banka zaznamenala na dvě stovky stížností týkajících se činnosti České kanceláře pojistitelů. V prvním pololetí roku 2013 to bylo 89 stížností na ČKP," uvedla Petra Hájková z České národní banky. Národní banka následně stížnost prošetří.

Na neoprávněnou výzvu reagujte do třiceti dnů

Ne vždy je však chyba na straně ČKP. Na výzvu je nutné reagovat v zákonné lhůtě, která je dlouhá třicet dnů. V této lhůtě je nutné buď pokutu uhradit nebo prokázat, že je výzva neoprávněná. Ideální je nechat si vystavit potvrzení či výpis z centrálního registru vozidel, a tu následně zaslat na adresu ČKP, která je povinna vymáhání pokuty ihned ukončit.

Od 1. ledna 2015 by k chybám ze strany ČKP již docházet nemělo. Toho dne vstoupí v platnost novela zákona, na jejímž základě bude ČKP povinna zaslat s výzvou také porovnání dat vedených v centrálním registru vozidel s daty ČKP.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »