Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> I nezaviněná nehoda může být příčinou dražšího povinného ručení

Aktuality

I nezaviněná nehoda může být příčinou dražšího povinného ručení

30. 7. 2014 Povinné ručení Česká asociace pojišťoven (ČAP) tvrdí, že nezaviněná nehoda by v žádném případě neměla ovlivnit cenu povinného ručení poškozeného. Realita však ukazuje, že tomu tak být může. Tuto nepříjemnou zkušenost má v Česku bohužel řada firem, jejichž zaměstnanec se stal účastníkem nehody.

Žádná dopravní nehoda není příjemná. To platí nejen pro fyzické osoby, ale také pro firmy. Ty musí poškozené vozidlo odstavit a nahradit jiným. Mezitím očekávají, že vozidlo, které bylo poškozené chybou jiného řidiče, bude opraveno a oprava bude řádně uhrazená z pojištění viníka. Že by se jich tato záležitost měla dotknout na ceně jejich povinného ručení, by je určitě nenapadlo. Opak je však pravdou.

“Na služební cestě ve Španělsku náš firemní vůz loni na podzim naboural řidič, který nedal přednost na kruhovém objezdu. Policie i pojišťovna uznaly, že je jediným viníkem havárie, nepředpokládali jsme proto žádné komplikace. Dle nového výměru však povinného ručení zdražilo z původních 4 813 korun na 7 913 korun. Na zákaznické lince mi operátorka jako důvod uvedla, že kvůli nehodě již nejsme bezeškodný klient, přestože mi potvrdila, že pojišťovna nás neeviduje jako viníka nehody. Druhý důvod téměř dvojnásobného zdražení povinného ručení podle ní byl nový občanský zákoník, který začal platit od ledna,“ svěřil se nám se svou zkušeností podnikatel ze středních Čech.

Nelogické a demotivační chování pojišťovny

Toto nelogické zdražení povinného ručení šokovalo nejen podnikatele a vlastníka poškozeného vozidla, ale také většinu pojišťoven včetně České asociace pojišťoven. „Považuji za nelogické a demotivační to, že v pojistném systému se zdraží pojistka tomu, kdo nehodu nezavinil,“ řekl finanční odborník Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com.

„Na ceny povinného ručení má historie škod zásadní vliv. Pojišťovny zaznamenávají do databáze České kanceláře pojistitelů údaje, ze kterých je následně vypočítáván bonus, případně malus. Každá pojišťovna se z databáze dozví, jak dlouho byl motorista pojištěný, kolik za tuto dobu způsobil dopravních nehod a v jaké výši. Jak tyto informace pojišťovny vyhodnotí a promítnou do bonusu či malusu, tedy do ceny pojistného, je na každé z nich. Nezaviněná nehoda by neměla mít na pojistné žádný vliv,“ sdělil nám názor České kanceláře pojistitelů její mluvčí Aleš Povr.

Nedejte se

Pokud se Vám postup Vaší pojišťovny nepozdává, obraťte se na reklamační oddělení nebo call centrum pojišťovny a požadujte přezkoumání případu. V případě, že pojišťovna uzná svůj omyl, má možnost informace v databázi České kanceláře pojistitelů opravit a cenu pojištění přepočítat a snížit. Pokud ani to nepomůže, můžete se obrátit na ombudsmana pojišťovny, Českou národní banku či soud.

Nemá však smysl kontaktovat Českou kancelář pojistitelů či Českou asociaci pojišťoven. "Česká asociace pojišťoven ani Česká kancelář pojistitelů nejsou nadřízeným orgánem pojišťoven a nemohou nijak zasahovat do konkrétních případů mezi klienty a pojišťovnami. Je proto zcela bezpředmětné obracet se s individuálními stížnostmi na postup pojišťoven na ČAP nebo ČKP," dále upozorňuje Aleš Povr.

Náš tip: Nejlepší povinné ručení od skutečných odborníků najdete pouze na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »