Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Jak správně změnit pojišťovnu

Aktuality

Jak správně změnit pojišťovnu

10. 7. 2014 Povinné ručení Zjistili jsme, že stále mnoho českých motoristů netuší, jak správně vypovědět smlouvu o povinném ručení v případě, když se rozhodnou změnit pojišťovnu. Proto jsme si pro Vás připravili návod o čtyřech krocích, jak smlouvu o povinném ručení ukončit a neudělat žádnou zásadní chybu.

Nejčastějšími důvody ukončení smlouvy o povinném ručení je právě přechod k jiné pojišťovně, která nabízí levnější povinné ručení. Ukončení smlouvy však není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. A navíc výpověď není možné podat kdykoliv Vás napadne, ale zpravidla pouze na její výročí. Jak na to?

Krok první: Písemná výpověď

Nejprve je nutné na pojišťovnu odeslat výpověď, která musí mít písemnou podobu. V žádném případě nestačí do pojišťovny zavolat. Nejzazším termínem, kdy je možné výpověď doručit, je šest týdnů před datem výročí. V tento den musí být písemná výpověď již v pojišťovně.

Písemná smlouva musí obsahovat:

1.Jméno a příjmení

2.Trvalou adresu

3.Číslo pojistné smlouvy

4.Text výpovědi

5.Důvod výpovědi (prodej, výročí smlouvy, atd.)

6.Potvrzení o bezeškodním průběhu

7.Podpis

8.Přílohy (smlouva o koupi auta, apod.)

Krok druhý: Potvrzení o bezeškodním průběhu

V případě, že se chystáte uzavřít pojistnou smlouvu s novou pojišťovnou, budete potřebovat tzv. potvrzení o bezeškodním průběhu. Původní pojišťovna však toto potvrzení může vystavit až po ukončení původního pojištění. Pokud tedy budete potvrzení potřebovat kvůli nové pojistce dříve, nezapomeňte si o něj dostatečně důrazně zažádat. Pojišťovna je povinná Vám jej vystavit.

Nezapomeňte, že na základě tohoto potvrzení Vám nová pojišťovna udělí odpovídající slevu, která může činit dokonce až 60 procent.

Krok třetí: Uzavření nové smlouvy

Novou pojistnou smlouvu je možné uzavřít až o dva až tři měsíce dříve, tedy i v době probíhající výpovědi původní smlouvy. To platí zejména v případech, kdy chcete využít omezené akční nabídky. Při uzavírání nové smlouvy nezapomeňte dodat všechny potřebné doklady včetně výše uvedeného potvrzení o bezeškodním průběhu, které však v průběhu výpovědi může být pouze ústní.

Krok čtvrtý: Písemné potvrzení o bezeškodním průběhu

Pokud jste novou smlouvu uzavřeli v průběhu výpovědi, může se stát, že potvrzení o bezeškodním průběhu obdržíte pouze ústně či telefonicky. Proto nezapomeňte nové pojišťovně dodat i písemnou podobu. Původní pojišťovna je povinná Vám toto potvrzení dodat nejpozději do 15 dnů od ukončení smlouvy.

Na závěr: Je možné podat výpověď také mimo výročí?

Povinné ručení je možné vypovědět i mimo výročí. Lze tak učinit pouze v případech, které jmenuje příslušný zákon.

?Do dvou měsíců od podepsání smlouvy je možné ukončení bez udání důvodů.

?V případě změny výše pojistného je možné ukončení do 30 dnů od doručení oznámení.

?Klient i pojišťovna mají právo ukončit smlouvu do tří měsíců od pojistné události.

?V případě prodeje, odhlášení z registru vozidel, krádeže či ekologické likvidace auta je pojištění ukončeno okamžitě.

Náš tip: Porovnejte si povinné ručení na Úspory.cz a utrácejte své peníze za příjemnější věci.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »