Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Jaké novinky nám přináší rok 2013

Aktuality

Jaké novinky nám přináší rok 2013

15. 1. 2013 Povinné ručení

Ceny energií

V roce 2013 se očekává růst cen jak elektrické energie, tak i plynu. Na navýšení cen elektřiny se spolu podílí zvýšený příspěvek na obnovitelné zdroje a nárůst DPH. Dodavatelé sice reagují na vládní opatření snižováním cen silové elektřiny, ale ani to nezabrání tomu, aby konečný spotřebitel platit v průměru až o 3 % více. Na energiích si v novém roce připlatí také odběratelé plynu. Tím, že vláda schválila zvýšení DPH na 21 %, a že Český energetický úřad opět navýšil cenový strop distribuční ceny, zaplatí některé domácnosti až o 4 % více na dodávkách plynu. Tyto negativní pohyby cen pravděpodobně donutí ještě více domácností přejít k alternativním dodavatelům energie. Jen za rok 2012 změnilo dodavatele elektřiny téměř půl miliónu domácnosti a dalších 350 000 domácností se rozhodlo pro jiného dodavatele plynu. Vše o změně dodavatele a srovnání jednotlivých dodavatelů najdete v sekci energie.

Penzijní připojištění

Od 1. ledna vstupuje v platnost nová důchodová reforma, jejímž výstupem je změna penzijního připojištění: II. pilíř - Jedná se o novinku ve spoření na důchod. Zaměstnanec si odečte 3 % ze sociálního pojištění a 2 % z čisté mzdy. Tato částka je následně poslána na účet u vybrané penzijní společnosti. Vstup do takzvaného druhého pilíře je zcela dobrovolný. Nicméně, kdo do něj vstoupí, je smluvně zavázán v něm setrvat až do dosažení nároku na důchod. III. pilíř – Změny ve spoření do penzijních fondů jsou pro spotřebitele spíše příznivé. Stoupá státní podpora a klienti mají možnost vyššího zhodnocení vkladů, než tomu bylo dříve. Rovněž se mění pravidla pro vyplácení dávek. Všechny podrobné informace, včetně možnosti online porovnání penzijních fondů, najdete v naší sekci penzijní připojištění

.

Bydlení

Hlavní novinkou je zvýšení daně z převodu nemovitosti na 4 %. Přestože je jedná o malé procento, reálně může prodávající na dani zaplatit o desítky tisíc korun vice. Plátce této daně je prozatím jenom prodávající. Rozhodnete-li se nemovitost koupit, zvýšení daně se Vás nijak nedotkne. Dále se zvyšují poplatky stavebnímu úřadu. Konkrétně se změna týká poplatků za ohlášení (1000 Kč), prodloužení povolení stavby (1000 Kč) a povinné stavební povolení (5000 Kč).

Dobrou zprávu je, že definitivně končí deregulace nájemného. Znamená to, že majitel již nemůže bez souhlasu nájemce zvyšovat nájemné. Jestliže se majitel a nájemce na ceně nedohodnou, o výši platby rozhoduje soud.

Půjčky a úvěry

Pozitivní změny přináší novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která vede ke větší ochraně klienta bankovních nebo nebankovních společností. Od 1. ledna má poskytovatel úvěru povinnost odborně posoudit finanční situaci spotřebitele. A pouze v případě, že ho vyhodnotí jako schopného půjčku splácet, může instituce úvěr poskytnout. Také se posilují práva a bezpečnost spotřebitele. Nově má spotřebitel právo do 14 dnů od uzavření smlouvy možnost odstoupit a to bez jakýkoliv sankcí. Velká rána pro podvodné poskytovatele nebankovních úvěrů je zákaz používání směnek nebo šeků ke splácení nebo zajištění půjčky. Zástava úvěru dále musí svou hodnotou odpovídat výši konkrétního úvěru. Již tedy nebude možné přijít zastavit nemovitost proti 50tisícové půjčce. Přestože díky novým státním nařízením se bezpečnost spotřebitele stále zvyšuje, doporučujeme žádat o úvěry pouze prověřené společnosti. Tyto společnosti včetně popisů jejich produktů a možnosti objednat si půjčku online najdete v sekci půjčky.

Přehledný manuál

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo ve spolupráci s ministerstvem financí přehledný manuál k důchodové reformě. Manuál obsahuje informace o veškerých změnách v důchodovém systému pro rok 2013. Dokument Vám pomůže, formou odpovědí na často kladené dotazy, se orientovat v nové důchodové reformě. Může Vám tak usnadnit rozhodnutí, jak se zabezpečit na stáří.

Dokument stahujte zde: Manuál k důchodové reformě 2013 (PDF, 14MB)

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »