Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Každé páté vozidlo v Česku zavání podvodem

Aktuality

Každé páté vozidlo v Česku zavání podvodem

23. 4. 2014 Povinné ručení V České republice není bohužel neobvyklý prodej kradených vozidel. Dovozci je maskují falešnými doklady a identifikačními kódy z jiných vozidel. Kupující nemají o skutečném původu vozidla žádné ponětí. Při kontrole jim však policie kdekoliv v Evropě takové vozidlo okamžitě a bez náhrady zabaví.

Takto poškozeni jsou každým rokem stovky lidí. S dobrým úmyslem koupí ojetý vůz, jehož původ je zručně zamaskovaný. Kradené auto tak může ve skutečnosti pocházet z Francie, ale technický průkaz je z italského vraku. Pokud na původ vozidla přijde policejní kontrola, majitel o své vozidlo jednoduše přijde. „O ojetá auta, dovážená k nám z celé Evropy, která prošla evidenční kontrolou v ČR, ale jsou pochybného původu, takto přicházejí ročně stovky českých motoristů,“ potvrdil Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se ověřováním původu vozidel zabývá.

Policie zabaví kradené vozidlo bez náhrady

Právě to se přihodilo i Petrovi K. z Prahy, který loni v létě vyrazil s rodinou a kamarády na dovolenou do Chorvatska. Své auto spatřil naposledy na hranicích mezi Slovinskem a Chorvatskem. „Po třech hodinách strávených na stanici slovinské pohraniční policie jsme se dozvěděli, že auto je v policejním pátrání ve Francii a že vozidlo zabavují. Dostal jsem jen dokument ve slovinštině, kterému jsem nerozuměl. Museli jsme do hotelu a domů jsme se dostali až další den,“ popisuje svou zkušenost pan Petr. Vozidlo zpět nikdy nedostal. Koupil jej od českého dovozce, který při podpisu kupní smlouvy tvrdil, že vozidlo bylo řádně dovezeno z Francie. Ten poté prostřednictvím právníků tvrdil, že to není jeho chyba, a že ověření původu vozidla je záležitostí kupujícího.

Pětina vozidel neprojde kontrolou

Podle údajů společnosti Cebie každé páté vozidlo zavání podvodem. „Fyzickou prohlídkou Cebia neprojde dvacet jedna procent kontrolovaných vozidel,“ uvedl Martin Pajer. Důvodem je prý nedůsledná kontrola vozidel dovezených ze zahraničí. Vozidla často mají nelegálně upravené VIN a falešné doklady. „Tomu nikdy žádný registr sám o sobě nezabrání, neboť kontrola probíhá jen administrativně, nikoliv fyzicky na vozidle. Dokud nebude při evidenčně-technické prohlídce zajištěna řádná kontrola identity vozidla, budou se motoristé muset spolehnout na firmy, které garance takové kontroly nabízejí,“ vysvětluje dále Martin Pajer.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »