Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Každý druhý Čech neví, co kryje povinné ručení

Aktuality

Každý druhý Čech neví, co kryje povinné ručení

25. 7. 2014 Povinné ručení Ačkoliv povinné ručení patří k nejznámějším a nejčastěji sjednávaným typům pojištění, téměř padesát procent Čechů nemá stále jasno v tom, jaké škody konkrétně kryje. Povinné ručení jako zákonné pojištění se přitom týká 7,5 milionu vozidel registrovaných v České republice.

Povinné ručení a havarijní pojištění jsou nejčastěji uzavíranými pojištěními v ČR. Výsledky výzkumu Instant Research pro Partners uvádí, že se jedná o 52 procent všech smluv o neživotním pojištění. Hlavním důvodem je samozřejmě zákonná povinnost, která se v současné době týká 7,5 milionu vozidel.

Bez povinného ručení nesmí žádné vozidlo na silnici

Dle zákona č. 168/1999 Sb. nesmí žádné registrované vozidlo vyjet na komunikace bez platného povinného ručení. V opačném případě se majitel nepojištěného vozidla vystavuje riziku finanční pokuty ve výši 5 až 40 tisíc korun a sankčního příspěvku ve výši 20 až 300 korun za každý den bez platného pojištění ze strany České kanceláře pojistitelů (ČKP) a v případě nehody je povinen uhradit škodu, kterou poškozenému způsobil, z vlastních zdrojů.

Ani hrozba vysokých finančních sankcí však některé majitele vozidel nevyděsí. Více než 126 tisíc vozidel v ČR stále jezdí bez platného pojištění. V roce 2013 byli řidiči nepojištěných vozidel viníky celkem 3 105 dopravních nehod, z nichž 22 uvádí škodu nad jeden milion korun.

Povinné ručení se vztahuje na každého účastníka silničního provozu

Z výsledku výzkumu Partners rovněž vyplývá, že podle 48 procent Čechů kryje povinné ručení škody na zdraví a majetku třetích a blízkých osob a ušlý zisk. Povinné ručení se však vztahuje na každou osobu, která je účastníkem silničního provozu. Pojištěný má v případě pojistné události právo, aby za něho pojišťovna uhradila:

?způsobenou újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením,

?způsobenou újmu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci, jakož i škodu vzniklou odcizením věci, pozbyla-li fyzická osoba schopnost ji opatrovat,

?ušlý zisk,

?účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením jen v případě marného uplynutí lhůty k vyřízení pojistné události nebo neoprávněného odmítnutí, anebo neoprávněného krácení pojistného plnění pojistitelem.

Při výběru povinného ručení je proto velmi důležitá volba výše pojistných limitů. Zákonem stanovená minimální hranice činí 35 milionu pro škody na zdraví a životě a 35 milionu pro majetkové škody. Horní hranice pojistných limitů obvykle činí 100 milionu korun pro oba případy.


Náš tip: Nejlevnější povinné ručení i havarijní pojištění si snadno a online sjednáte na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »