Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Koupě a prodej auta. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Aktuality

Koupě a prodej auta. Jak postupovat a na co si dát pozor?

14. 8. 2013 Povinné ručení

Nákup auta není nikdy malou investicí a pokud chcete, aby se Vám vyplatila, dávejte si velký pozor, kde a od koho vůz kupujete. To platí nejen pro ojetá, ale i nová vozidla. V následujícím článku Vám poradíme, jak postupovat při výběru, a na co si dát pozor.

Koupě auta

Kupujeme nové auto...

Nákup nového vozidla je určitě menším rizikem než u koupě ojetého vozu. Ale i v tomto případě si vozidlo vybírejte pečlivě a zohledněte zejména jeho plánované využití. Jste sami nebo máte rodinu? Jezdíte denně nebo patříte k víkendovým řidičům? Jezdíte dálkové trasy nebo se pohybujete pouze po městě? Kolik si můžete dovolit investovat do nového vozu? Tyto a podobné otázky si zodpovězte před tím, než vozidlo koupíte. Nechte si poradit od odborníků. Požádejte přátele o doporučení. Vysněné vozidlo si můžete také půjčit na pár dnů a vyzkoušet tak, zda Vám bude vyhovovat.

Máte-li vybraný vůz, nenechte se ovládnout nadšením. Každý prodejce se Vás bude snažit přesvědčit, že je nejlepší. Počkejte si a ověřte si ceny u různých prodejců. Díky pečlivému přístupu můžete ušetřit několik tisící korun a získat i kvalitnější výbavu.

Navíc nový vůz nemusíte nutně kupovat v Česku. To, že jsou zdejší prodejci drazí, je všeobecně známé. Máte-li možnost, poohlédněte se v dalších zemích Evropské unie. Rozdíly v cenách mohou být i desetitisíce korun.

Kupujeme ojeté auto...

Ojeté auto si kupujeme z různých důvodů. Nejčastějším důvodem je výrazně nižší cena než u vozidla nového. Koupě ojetého vozu je tím pádem rizikovější. Ne vždy Vám totiž prodají kvalitní starší vůz a upozorní Vás předem na všechny jeho vady, pokud nějaké má. Na co si dát pozor, aby jste si domů nepřivezli nepoužitelný vrak?

První důležitou věcí je prodejce. Ať už se jedná o soukromou osobu nebo autobazar, snažte se si vybrat někoho zodpovědného a poctivého. Nejlepší jsou pozitivní doporučení od lidí, které znáte osobně. Potřebné informace zejména o autobazarech si také snadno zjistíte na internetu, kde můžete najít různé hodnocení a recenze přímo od jejich klientů. Zajímejte se také o to, jaké Vám nabízí služby a servis spojené s koupí auta.

Vždy si ověřte informace, které o vozidlu dostanete

Vybrané auto si velmi pečlivě prohlédněte a zjistěte si všechny důležité informace před podpisem kupní smlouvy. Má servisní knížku? Pokud ano, je spíše pravděpodobné, že bude auto v uváděném stavu. Je auto v dobrém technickém stavu? Vozidlo si zkontrolujte a to ideálně někým, kdo autům skutečně rozumí. Bylo auto havarované? Havarované vozidlo na první pohled nemusíte vůbec poznat. Takové auto však může mít poškozenou konstrukci, čím je ohrožena nejen Vaše investice, ale i život.

Autobazary také často zapomínají upozornit klienty na případné vady, rádi tají informace, že auto bylo havarované, nemluvě o oblíbeném zlozvyku s přetáčením tachometru. Koupit kradené vozidlo je velmi nepříjemná záležitost. Kradený vůz Vám policie jednoduše zabaví a své peníze už nikdy neuvidíte. Proto se vždy zajímejte o minulosti auta a o předchozí majitele. To platí zejména pro vozidla dovezené z ciziny. K identifikaci Vám také pomůže tzv. VIN kód, což je kombinace sedmnácti čísel a písmen, sloužící k identifikaci vozu po celém světe. Přetočený tachometr je bohužel běžnou činností. Dobrými pomůckami, jak tento trik rozpoznat, je příliš opotřebené nebo naopak příliš nové čalounění a pedály.

Prodáváme auto...

Rozhodli jste se prodat vůz? Nejjednodušším způsobem je využití služeb autobazaru. Buď jej v autobazaru necháte stát a v případě prodeje Vám vyplatí dohodnutou částku nebo autobazaru prostě vůz prodáte hned na začátku. Je vhodné si vybrat ověřený a profesionální autobazar a mít vše písemně potvrzené. Prodávat můžete také přímo vy sami. V takovém případě musíte dodržet několik zásad. Patří sem především smlouva o prodeji, která musí odpovídat našemu právnímu řádu. U soukromých osob je nutné se řídit občanským zákoníkem a u právnických pak zákoníkem obchodním. Nezapomeňte prodané vozidlo včas odhlásit a umožnit tak novému majiteli jej přihlásit na sebe.

Kupní smlouva

Kupní smlouva na auto musí odpovídat ustanovení českého zákona. Jedná se o doklad uzavřený mezi prodejcem a kupujícím a obě strany svým podpisem potvrzují souhlas s uvedenými fakty. Kupní smlouva je důležitá i pro případnou reklamaci. Už jenom proto si smlouvu před podpisem důkladně přečtěte. V kupní smlouvě by měly být uvedeny iniciály obou stran, údaje o prodávaném vozidle včetně jeho technického stavu. Nabízíme vám ke stažení vzory kupních smluv na auto připravených dle obchodního či občanského zákoníku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »