Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Levné zimní pneumatiky jsou hazardem s lidskými životy

Aktuality

Levné zimní pneumatiky jsou hazardem s lidskými životy

2. 2. 2012 Povinné ručení

Od letošní zimy musí mít podle nového zákona všechna motorová vozidla povinně zimní pneumatiky. Dejte ale velký pozor, jaké pneumatiky se rozhodnete koupit. Šetřit se rozhodně nevyplácí. Je prokázáno, že levné pneumatiky, často inzerované na internetu či na billboardech, nemají dobré jízdní vlastnosti, a proto mohou ohrozit nejen Váš život, ale také životy ostatních účastníků silničního provozu.

Nový zákon nařizuje, aby na zimních pneumatikách jezdila všechna motorová vozidla od listopadu do března (výjimkou je pouze vyjímečně dobré počasí). Definuje také, jaké vlastnosti mají zimní pneumatiky mít. Při policejní kontrole bude kontrolována především hloubka dezénu. Minimální zákonem stanovená hodnota je 4 mm. Hloubka se však i u kvalitních pneumatik používáním snižuje, takže by neměly být starší pěti let.

Levné zimní pneumatiky často vykazují horší vlastnosti než letní používané v zimě. V říjnovém průzkumu to zjistil odborný spotřebitelský časopis TEST. Odborníci testovali celkem 33 pneumatik, z nichž 5 naprosto propadlo, ale ani ostatní levné pneumatiky nedopadly příliš dobře.

Při jízdě po mokré a namrzlé vozovce je nejdůležitější, aby pneumatiky dobře přilnuly k povrchu komunikace. Právě mokré silnice způsobují českým řidičům během zimního období největší problémy. Pneumatiky Sava Eskimo, Federal Himalaya a Goodride SW602 dokonce nevyhovovaly ani testům na suché silnici.

Časopis TEST mimo jiné zjistil, že levné pneumatiky se opotřebují až dvakrát rychleji než kvalitnější zimní gumy. U některých pneumatik bylo dokonce zjištěno, že obsahují nadměrné množství karcinogenních aromatických uhlovodíků. Uhlovodíky se snadno uvolňují do okolí, mohou poškodit Vaše zdraví, v extrémních případech dokonce způsobit neléčitelné formy rakoviny.

Pokud se chcete v zimě ve svém vozidle cítit bezpečně, je rozumné do dobrých pneumatik investovat více peněz. Ve Vašem autoservisu Vám mechanici jistě rádi poradí, jaké pneumatiky jsou kvalitní, a tedy bezpečné, ale zároveň nejsou zbytečně předražené.

K bezpečné jízdě také patří kvalitní povinné ručení. Nabízíme Vám možnost rychlého porovnání na našich stránkách uspory.cz, kde najdete nejen všechny potřebné informace, ale zároveň pomůžeme najít to pravé pojištění pro Vás i Vaše vozidlo.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »