Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Městská policie: Má právo zastavit Vaše vozidlo?

Aktuality

Městská policie: Má právo zastavit Vaše vozidlo?

24. 11. 2014 Povinné ručení Naše práva by měla chránit nejen státní, ale také městská policie. Ne vždy však tomu tak je a městští strážníci mnohdy překročí své pravomoci. Mají městští strážníci právo zastavit vozidlo či kontrolovat osobní doklady? Podívejme se blíže na to, co si městská policie může dovolit a co již přesahuje její možnosti a pravomoci.

Na konci minulého týdne se na internetu objevilo video, na kterém policie násilím vytáhne z auta starší aktivistku, která chtěla před Pražským hradem postavit petiční stánek. Žena následkem zákroku omdlela. Měli strážníci na tento čin právo? Městská policie má odlišné pravomoci, a proto se na ně podíváme blíže.

Městský strážník smí zastavit vozidlo. Nemá právo požadovat zelenou kartu

Nejčastější otázky se týkají městské policie a jejího práva zastavit vozidlo. V tomto případě má stejná práva jako státní policie. To znamená, že Vás městská policie může zastavit mávnutí rukou či pomocí tzv. plácačky s červeným terčem uprostřed. Městský strážník však smí zastavit vozidlo pouze před přechodem pro chodce a v momentě, kdy je řidič podezřelý ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu. Řidič je povinen zastavit.

Co se týče kontroly osobních dokladů, pak jsou práva městské policie omezená. Kontrolovat smí pouze řidičský průkaz a malý technický průkaz. "Strážník není oprávněn požadovat doklad o zákonném pojištění vozidla, tzv. zelenou kartu," upozorňuje Tomáš Svoboda ze společnosti Auto ESA na odlišnost pravomocí městských strážníků a státní policie.

V případě podezření na jízdu pod vlivem alkoholu, může městský strážník vyzvat řidiče k podrobení se dechové zkoušce na přítomnost alkoholu či drog. V případě nutnosti má právo řidiče zadržet až do příjezdu státní policie. Odlišná situace je opět u kontroly povinné výbavy. Městský strážník nemá právo kontroloval povinnou výbavu či lékárničku. Nesmí také hodnotit obecně technický stav vozidla a nebo jej dokonce prohledávat.

Městská policie smí měřit rychlost tam, kde jí to dovolí státní policie. Sama o sobě nesmí městská policie rychlost měřit. Smí tak činit pouze v souladu se státní policií a to na místě příslušné obce a za účelem zvýšení bezpečnosti provozu.

Se strážníkem jednejte s chladnou hlavou

Ne vždy je jednání s městskou policií bezproblémové a uchovat si chladnou hlavu není vždy jednoduché. Naštvat strážníka se však rozhodně nevyplácí, a proto je důležité chovat se klidně a bez viditelných emocí. Provokovat městského strážníka a používat vulgarismy se nemusí vyplatit.

Pokud Vás strážník zastaví, nechte si vysvětlit proč, a na jeho žádost podejte vysvětlení. To však můžete ze zákona odmítnout. V případě, že Vás obviní z přestupku, žádejte o předložení důkazů. "Pokud si nejste jisti, že jste se opravdu dopustili přestupku, trvejte na postoupení věci do správního řízení," důrazně radí Tomáš Svoboda z Auto ESA. Blokovou pokutu v žádném případě neplaťte na místě, ale nechte věc také postoupit do správního řízení.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »

;