Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Musí mít cizinec v ČR povinné ručení?

Aktuality

Musí mít cizinec v ČR povinné ručení?

22. 12. 2014 Povinné ručení Povinné ručení je zákonné pojištění odpovědnosti motorových vozidel, které musí mít uzavřené každý majitel či spolumajitel vozidla. Pro české občany je tato povinnost jasně daná. Jak je to však s cizinci, kteří jsou vlastníky cizozemských vozidel, které provozují na území České republiky?

Musí mít také cizinci sjednané povinné ručení? Ano, také majitelé motorových vozidel, která jsou evidovaná v cizím státě, avšak jsou provozovaná na území České republiky, jsou dle našich zákonů povinni mít sjednané povinné ručení stejně jako občané České republiky. Výjimkou jsou pouze majitelé cizozemských vozidel, kteří vlastní platnou zelenou kartu vydanou v cizí zemi, a také majitelé, jejichž povinné ručení je zaručené kanceláří pojistitelů v dané cizí zemi.

Hraniční pojištění - povinné ručení pro cizince

Všichni řidiči, kteří nepatří k výše uvedeným výjimkám, jsou ze zákona povinni uzavřít pojistnou smlouvu o pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem cizozemského vozidla na území České republiky (tzv. povinné ručení) a to okamžitě při vstupu na území České republiky.

Povinné ručení pro vlastníky cizozemských vozidel se nazývá hraniční pojištění a je upravené zákonem č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, který se týká právních vztahů v oblasti tzv. povinného ručení.

“Při vstupu na území České republiky uzavírá hraniční pojištění řidič toho cizozemského vozidla, jehož země neuzavřela dohodu o zelené kartě s Českou kanceláří pojistitelů. Hraniční pojištění se sjednává po dobu nejméně 15 dnů a vztahuje se pouze na škodné události, které nastaly na území České republiky a na území jiného členského státu. Policie České republiky nesmí umožnit jízdu vozidla bez hraničního pojištění na území ČR, pokud však odhalí porušení tohoto nařízení, je řidič vozidla povinen zaplatit České kanceláři pojistitelů pojistné odpovídající trojnásobku pojistného, které mělo být na dobu pobytu tohoto vozidla na území České republiky zaplaceno, nejméně však 10 000 korun.” Zdroj: Wikipedie

Hraniční pojištění se uzavírá pouze na dobu, po kterou se bude cizozemské vozidlo pohybovat na českých silnicích a dálnicích, přičemž minimální délka pojištění je patnáct dnů. Není to tedy stejné jako v případě běžného povinného ručení pro občany České republiky, jehož minimální doba pojištění činí dvanáct měsíců. Doklad o uzavřeném hraničním pojištění vystavuje Česká kancelář pojistitelů. Nemá-li cizinec hraniční pojištění sjednané, česká policie mu neumožní vstup na území České republiky.

Pokuta nejméně 10 000 korun

V případě, že cizinec nebude mít sjednané hraniční pojištění, a přesto bude vozidlo provozovat na území České republiky, vystavuje se riziku vystavení finanční pokuty, která může činit až trojnásobek ceny pojistného a nejméně 10 000 korun. Cizinci se v žádném případě nemohou vymlouvat na to, že nevěděli, jak si hraniční pojištění sjednat, protože pojišťovací místa České kanceláře pojistitelů jsou na všech hraničních přechodech a také ve městech České republiky.

Změna značky se může a nemusí vyplatit

Hraniční pojištění není levná záležitost a v některých případech se vyplatí nechat si u Policie ČR změnit značku na modrožlutou, která je určená cizincům trvale žijících v České republice. To však znamená proclení a zdanění vozidla. Veškeré podmínky zná celní správa a dopravní inspektorát Policie ČR. Cena “normálního” povinného ručení je poté výrazně nižší.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »