Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Může z povinného ručení získat peníze i viník?

Aktuality

Může z povinného ručení získat peníze i viník?

23. 12. 2015 Povinné ručení Nemusí jít hned o velkou nehodu. Někdy stačí ťuknout do sousedního auta při parkování a škoda může vzniknout na obou autech. Poškozený náhradu za způsobenou škodu získá z viníkova povinného ručení. Viník však bez havarijního pojištění nedostane ani korunu. Nebo ano?

Ještě nedávno striktně platilo, že z povinného ručení jsou hrazeny pouze škody na majetku a zdraví poškozeného. Viník musel mít uzavřené havarijní pojištění, jinak škodu na svém vozidle zaplatil ze své kapsy. To platilo i pro případy živelních událostí, vandalismu či krádeže. Vzhledem ke konkurenčnímu boji se však pojišťovny předhání v novinkách a zákazníkům nabízí stále více služeb v rámci povinného ručení.

Nadstandardní služby bývají nabízené především k variantám s vyššími pojistnými limity a lepšími službami. V jejich případě poskytují pojišťovny i služby, které zčásti nahrazují vybrané škody na vlastním vozidle, odtah, náhradní vozidlo či asistenční služby i při poruše vozidla. K povinnému ručení lze u některých pojišťoven sjednat také pojištění střetu se zvěří, pojištění krádeže vozidla nebo úrazové pojištění. Záleží na konkrétní pojišťovně a její nabídce.

Nejčastější problémy při proplácení škod

Ačkoliv pojišťovny při sjednávání povinného ručení slibují “modré z nebe”,  v reálném životě mnozí řidiči tvrdě narazí. V určitých případech totiž pojišťovny odmítají vyplatit část nebo dokonce celé pojistné, a tvrdí přitom, že na to mají právo.

Jednou z nejčastějších výmluv, které pojišťovny s oblibou používají, je amortizace. Starší vozidlo bylo po nehodě opraveno novými díly v autorizovaném servise. Pojišťovna tvrdí, že došlo k nezaslouženému zhodnocení, a odmítají uhradit celou opravu. Jejich argumenty však soudy smetly ze stolu. Pojištěný má právo na úhradu celé škody, kterou nezavinil.

Ne všechny pojišťovny se takto chovají. „U vozů do sedmi let nic neřešíme a proplácíme nové originální náhradní díly. U starších aut se postupuje podle toho, jak byla servisována: pokud mají servisní knížku a dosud byly používány díly nové, proplatíme je. Pokud ne, hradíme opravu díly levnějšími,“ vysvětluje tiskový mluvčí Allianz Václav Bálek.

Problémy bývají také při poskytování náhradního vozidla. Pojištěný má právo na náhradní vozidlo na základě smluvních podmínek. Pojišťovna tudíž nemá právo zkoumat, zda jej pojištěný skutečně potřebuje ze závažných důvodů (např. kvůli dojíždění do zaměstnání) či jen kvůli občasným nákupům.

Poraďte se s odborníky

Pojišťovny nebývají v postupech vybíraví, a pokud se rozhodnou neuhradit část pojistného plnění, nebudou se s pojištěným “mazlit”. V takovém případě je důležité nevzdat se a v případě nutností požádat o pomoc odborníky. Službu pomoci nespokojeným motoristům nabízí například agentury Vaše nároky.cz, Nehodová služba.cz či Poradna Poškozeného.cz. Zde vám proškolení pracovníci poradí, jak byste ve vašem konkrétním případě měli nejlépe postupovat.

Počítejte však s tím, že některé případy se mohou dostat až k soudnímu jednání. Je tedy více než dobré mít předem důkladně prověřeno, zda jednáte sutečně oprávněně. Pokud byste spor se zkušenými právníky prohráli, museli byste uhradit veškeré náklady i opravu poškozeného vozidla.

Linka 1224

Nezapomínejte také na linku 1224, kterou provozuje Česká kancelář pojistitelů. Je určená motoristům v nouzi. V případě problému stačí zavolat na toto číslo, nahlásit registrační značku a asistenční služba vám zajistí odtah či náhradní vozidlo. Pozor! Linka v žádném případě nenahrazuje samotné řešení pojistné události, událost budete muset nahlásit a řešit již standardním způsobem.

Chcete si sjednat kvalitní povinné ručení? Porovnejte si nabídky na Úspory.cz. Získáte nejlepší povinné ručení na trhu, dárky k tomu a ještě ušetříte!

Štítky: havarijní pojištění | linka 1224 | pojištění střetu se zvěří | povinné ručení | povinné ručení online | srovnání povinného ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »