Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Náhodné inspekce nedokáží zabránit v prodeji nekvalitního paliva

Aktuality

Náhodné inspekce nedokáží zabránit v prodeji nekvalitního paliva

6. 2. 2014 Povinné ručení Nekvalitní benzín může poškodit motor. To se však projeví až po delším čase, kdy je téměř nemožné prokázat škodu konkrétní pumpě. I přes časté zásahy obchodní inspekce se však nedaří podvádějící pumpaře zastavit.

Každým rokem pojišťovny zaznamenávají desítky hlášení od klientů, kterým nekvalitní benzín či nafta poškodily motor u jejich vozidla. „Nekvalitní palivo se projeví až se značným zpožděním. Motor nemá výkon, dusí se, jeho chod je nepravidelný a zvýší se vibrace,“ řekl Otakar Dvořák z autoservisní sítě Q-service. Škoda se však projeví až po delší době.

Oprava takto poškozeného motoru se může vyšplhat až do statisíců korun. Uplatnit škodu u pumpařů je však nemožné, protože ji nelze jednoznačně prokázat. Pokud poškozený ví, která pumpa jim motor poškodila, často nemá schovanou účtenku. Pokud navíc tankuje i u jiných pum, nepomůže mu ani provedený chemický rozbor. Na to právě sází podvádějící pumpaři, kteří dále nakupují nekvalitní benzín nebo jej různě mixují.

Garancí kvalitního benzínu je pečeť kvality

Čerpací stanice, které chtějí prokázat kvalitu svého benzínu, mají na stojanech vylepenou pečeť kvality a nechávají si svůj benzín kontrolovat certifikační společností SGS. V současné době je do tohoto programu zapojeno na tisíců čerpacích stanic.

Chcete-li se vyhnout nekvalitnímu benzínu, vyplatí se sledovat černou listinu pump, u který bylo zjištěné vadné palivu. Tento seznam spravuje Česká obchodní inspekce (ČOI). Například v roce 2012 ČOI uložil přes 8 desítek pokut a zakázal prodej více jak 73 tisíc litrů pohonných hmot. Největší počet kontrol bylo provedeno přímo na žádost poškozených motoristů.

Uhradí škodu na motoru pojišťovna?

Postoj pojišťoven k uhrazení škod na poškozeném motoru v důsledku nekvalitního paliva je velmi různý. Vlastník vozidla by měl mít v každém případě uzavřené havarijní pojištění. “Doloží-li klient, kde tankoval, a chemická analýza spolu s rozborem v servisu potvrdí, že příčinou poruchy bylo nekvalitní palivo, tak to z havarijního pojištění klientovi hradíme. Částku následně vymáháme po čerpací stanici,” uvedl Tomáš Zavoral z České pojišťovny.

To však neplatí u všech pojišťoven. Například Milan Káňa z Kooperativy řekl, že: „Pokud by se na straně čerpací stanice jednalo o nevědomé znečištění paliva, například průsakem dešťové vody do nádrží, pak by bylo možné škodu zaplatit z pojištění odpovědnosti dané benzinové stanice. Jde-li ale o vědomé pančování paliva, tak tyto škody pojišťovna nekryje. Možné to není ani z havarijního pojištění.”

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »