Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nastal čas výměny pneumatik

Aktuality

Nastal čas výměny pneumatik

9. 4. 2015 Povinné ručení Ačkoliv tomu letošní aprílové počasí příliš nenasvědčuje, konec zimy se pomalu a jistě blíží a s ním i čas přezout zimní pneumatiky na letní. Poradíme Vám, jak správně přezout, a na co si dát pozor.

Posledním dnem v březnu skončila povinnost mít přezuto na zimní pneumatiky, a proto je možné vozidlo přezout na letní. Samozřejmě je třeba dbát aktuálního počasí, které nástupu teplejších měsíců nenasvědčuje. Jakmile se však oteplí, servisy čeká “navál” v podobě vozidel, která bude třeba přezout. A proto je ve Vašem zájmu si přezutí vozidla naplánovat s dostatečným předstihem.

Pozor na ojeté pneumatiky

Pokud se rozhodnete využít letní pneumatiky z předešlých let, nezapomeňte je důkladně zkontrolovat. Hloubka dezénu by měla být nejméně 1,6 mm a neměla by jevit známky viditelného poškození. Jinak je nutné pořídit pneumatiky nové. Diagnostiku pneumatik Vám provedou také v pneuservisu, pokud si nejste jistí vlastním úsudkem.

Opotřebované či poškozené pneumatiky nejsou zdaleka tak výkonné a jízda na nich může být dokonce nebezpečná. Koupi nových pneumatik věnujte dostatek pozornosti, a pokud si nevíte rady, nechte si poradit. „Když si pořizujete nové pneumatiky, všímejte si takových věcí, jako je správný rozměr, a to včetně požadovaného zátěžového symbolu a rychlostního indexu, doporučený styl jízdy, projděte nezávislé žebříčky, teprve pak řešte cenu a vzhled,” vysvětluje David Kalaš, technik z Bridgestone ČR.

Prověřte si pneuservis

Pokud nemáte ověřený pneuservis, který pravidelně navštěvujete, využijte servisu, který je ověřený. Servisy, které otevírají pouze na sezónu, nejsou příliš důvěryhodné. Stálé a zavedené pneuservisy mají lépe vybavené dílny a také mechanici bývají zkušenější. Cílem kvalitního servisu by měla být v ideálním případě dobře odvedená práce a spokojení zákazníci, kteří se na ně v případě potřeby opět obrátí.

Než se svým vozidlem opustíte servis, nezapomeňte zkontrolovat montáž kol a dostatečně utažené šrouby. Stačí malá chyba a šroub může při jízdě odlétnout a způsobit škody. Návod na správnou montáž najdete na bočnici každé pneumatiky. Šrouby jsou v servisu dotahovány elektrickým či pneumatickým klíčem a na závěr pak klíčem momentovým.

Čerstvě namontovaná kola by měla mít také správný tlak, který u pneumatik může prodloužit životnost i o několik tisíc kilometrů. Důležité je také správné vyvážení kol. Nejsou-li kola dobře vyvážená, mohou při jízdě vibrovat, což ničí zavěšení kol. Upozorněte proto servis, aby zkontroloval vše potřebné. Kvalitní servis by to však měl udělat bez připomínek.

Na závěr jsme pro Vás shrnuli rady, na co vše byste při výměně pneumatik neměli zapomenout:

  1. Stav starších letních pneumatik zkontrolujte před jejich montáží.

  2. Opotřebované letní pneumatiky nemontujte a na základě rad mechanika pořiďte nové odpovídající pneumatiky.

  3. Pneumatiky měňte vždy v odborném pneuservisu.

  4. Žádejte provedení vyvážení pneumatik a kontrolu utažení šroubů.

  5. V případě, že máte systém TPMS, ujistěte se, že byl správně zkalibrován.

  6. Vždy, když vyrážíte na delší cestu, nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »