Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nebýt pojištěný se nevyplácí

Aktuality

Nebýt pojištěný se nevyplácí

24. 8. 2011 Povinné ručení

Přestože je povinné ručení povinné ze zákona, najde se ještě stále spousta řidičů, kteří jej zaplacené nemají. I když je takových řidičů čím dál tím méně, ročně způsobí nepojištěná vozidla tisíce dopravních nehod. Jen za rok 2010 to bylo 3 639 dopravních nehod způsobených nepojištěnými auty, což dělalo neuvěřitelných 211 miliónů korun.

Každý kdo chce na povinném ručení ušetřit pár stovek nebo tisícovek ročně, může zaplatit, a pravděpodobně zaplatí, mnohokrát více. Jen na příspěvcích do garančního fondu (z tohoto fondu jsou vypláceny peníze lidem, kterým vznikla škoda zaviněná nepojištěným autem) bylo za poslední dva roky vybráno 261 miliónů.

Jaké postihy hrozí řidičům za neplacení povinného ručení?

  • Příspěvky do garančního fondu – Za každý den kdy je vozidlo nepojištěno, je majitel auta povinen uhradit příslušnou částku do garančního fondu. Příklad: Majitel osobního auta do 1 850 ccm zaplatí denně 50 Kč. Ročně to takového neplatiče přijde na 18 250 Kč.
  • Pokuta za provozování nepojištěného vozidla – správní orgány tímto způsobem mohou vyměřit pokutu od 5 000 Kč do 40 000 Kč.
  • Úhrada škody – Veškeré náklady spojené s nehodou, kterou zavinilo nepojištěné vozidlo, jsou posléze vymáhány po nepojištěném viníkovi. Hmotné škody se většinou pohybují od pár desítek po stotisíce korun. Jestliže při nehodě způsobena újma na zdraví, náhrada škody může být až několik miliónů. Příklad: Řidič nepojištěného osobního automobilu nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozidla Škoda Octavia, které bylo nárazem posunuto na další vozidlo Mazda 626. Škoda na majetku by tak dosáhla výše cca. 520 000 Kč.

Jak snadno a rychle vyřídit povinné ručení?

V případě, že máte zájem o vyřízení povinného ručení a hledáte, kde by mohlo být nejlevnější, vyzkoušejte náš porovnávač povinného ručení online (http://www.uspory.cz/pojisteni/povinne-ruceni-porovnani) a vyberte si tu nejvýhodnější nabídku.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »