Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nehod způsobených střetem se zvěří přibývá. Řešením je havarijní pojištění

Aktuality

Nehod způsobených střetem se zvěří přibývá. Řešením je havarijní pojištění

2. 6. 2014 Povinné ručení Vaše auto ohrožují nejen nezodpovědní řidiči, ale také zloději a zvířata pohybující se kolem silnic. Právě nehod způsobených srážkou se zvěří každým rokem přibývá a letos policie zaznamenala nárůst dokonce 15 procent. Řešením je havarijní pojištění, které však má pouze třetina aut.

Můžete být sebelepší řidič, ale střetu se zvěří se přesto nevyhnete a krádeži už vůbec ne. Povinné ručení je Vám v těchto případech k ničemu. Jediným způsobem, jak získat odpovídající náhradu škody v případě krádeže, živelných událostí či střetu se zvěří, je havarijní pojištění. To však má pouze třetina českých aut a polovina aut v rámci zemí Evropské unie.

Za stovky škod může střet se zvěří i špatný stav vozovky

Vysoké škody způsobuje střet se zvěří. V těchto případech může výše škody dosahovat až několika desítek tisíc korun. Proto vždy volejte policii a asistenční službu své pojišťovny, která Vám pomůže s postupem. V případě, že však nemáte havarijní pojištění, škoda Vám pravděpodobně nebude uhrazená. Výjimkou jsou ti, kteří mají k povinnému ručení sjednané připojištění střetu se zvěří a živelní události. Pojistné se v těchto případech pohybuje přibližně kolem sedmi set korun. Ne všechny české pojišťovny však toto doplňkové pojištění k povinnému ručení nabízí.

Za poškození vozidla často mohou také poškozené vozovky a to zejména po zimě. Na silnicích jsou výtluky, které způsobují vyboulení i roztržení pneumatiky. Také tyto škody lze nahlásit pouze tehdy, máte-li sjednané havarijní pojištění. Škodu sice můžete požadovat po správci komunikace, ale to není bohužel jednoduché.

Když chybí viník

Dalším případem, kdy je povinné ručení k ničemu, je chybějící viník. Není neobvyklé, že osoba či osoby, které škodu způsobily, od nehody jednoduše odjedou. Typickým příkladem je nabourání na parkovišti, vykradení auta či ukradení dálniční známky. Pokud policie viníky nevypátrá, opět nemůžete škodu uplatnit, a opět se v takovém případě vyplatí mít sjednané havarijní pojištění.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »