Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?
Aktuality

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016 Povinné ručení Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Klasickým případem, kdy vám policie může okamžitě zabavit řidičský průkaz, je jízda v opilosti. Alkohol za volant prostě nepatří a policie to v souladu se silničním zákonem dává oprávněně těmto hříšníkům najevo. Opilost a současné řízení auta může být kvalifikováno jako trestný čin a v takovém případě vůbec nezáleží na tom, že řidič má či nemá nasbíráno dvanáct bodů.

Ujeli jste od nehody, vysoká rychlost

Ujetí od nehody patří k velmi zavrženíhodným skutkům řidičů-psychopatů. I to může hříšníka stát okamžité odebrání řidičáku bez ohledu na jeho bodové konto. Odebrat řidičský průkaz však mohou policisté i v dalších případech, kdy byl váš přestupek vyhodnocen jako velmi rizikový. Jde například o překročení povolené rychlosti v obci o více než 50 km/h nebo otáčení se na dálnici. I v takovém případě si přistižený řidič až rok nesedne za volant.

Odebrání řidičáku hrozí i těm, kdo páchají přestupky opakovaně

Ztratit řidičský průkaz může však i řidič, který během jednoho roku spáchá přestupek v hodnotě tří bodů dvakrát. Jedná se přitom opět zejména o alkohol za volantem a rychlou jízdu. Pokud například v obci překročíte povolenou rychlost o 20 km/h, bude vás to stát tři body. Řidič, který však tento přestupek udělá dvakrát za rok, může přijít o řidičský průkaz až na jeden rok.

Vyšší tresty řidičů za překračování povolené rychlosti jsou pochopitelné. Podle policie jde o velmi častý přestupek, přičemž určitá sorta řidičů jej bez rozpaků páchá opakovaně. Nepřiměřená rychlost je přitom jedním z nejčastějších faktorů smrtelných dopravních nehod a podle údajů organizace BESIP předepsanou rychlost nedodržuje třetina českých řidičů.

Co následuje po odebrání řidičáku?

Pokud policista řidičský průkaz zadrží, vydá o tom řidiči písemné potvrzení a nejpozději druhý den vyrozumí obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož obvodu dotyčný o průkaz přišel. Poté už řidič komunikuje pouze z úředníky, kteří o jeho trestu budou rozhodovat. Obvykle poté musí provinilec, složit poměrně náročnou zkoušku z dopravních předpisů.

Štítky: autonehody | motoristé | policie |

Hodnocení článku:

Podobné články

Povinné ručení pro luxusní vozidla - kolik stojí?

18. 6. 2018

Projížďka luxusním autem je zážitek, na který se jen tak nezapomíná. Pokud patříte mezi jejich obdivovatele, možná vás bude zajímat, na kolik vychází jejich pojištění. Rozhodně se nejedná o levnou záležitost.

Celá aktualita

Pojišťovny nabízí superlevné havarijní pojištění k povinnému ručení

29. 1. 2018

Zatímco povinné ručení je dané zákonem, havarijní pojištění si řidiči sjednat mohou, ale také nemusí. V České republice jej má uzavřena zhruba třetina vlastníků motorových vozidel. Zbývajícím dvou třetinám se nelíbí buď vysoké pojistné, nebo vlastní starší auto.

Celá aktualita

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

1 2 3 »