Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nejvyšší soud rozhodl, že stáčení tachometru je podvod

Aktuality

Nejvyšší soud rozhodl, že stáčení tachometru je podvod

5. 8. 2014 Povinné ručení Stáčení tachometru je bohužel běžnou praxí při prodeji vozidel v Česku. Prodejci se tímto způsobem snaží za prodávané vozidlo získat vyšší cenu a to i o několik tisíc korun. Do teď byl tento čin považovaný pouze za přestupek. Nejvyšší soud však nově označil stáčení tachometru za podvod.

Za stáčení tachometru až na dva roky do vězení

Nejvyšší soud se rozhodl zasáhnout do prodeje vozidel. Konkrétně se jeho rozhodnutí týká neustále kritizovaného stáčení tachometru. Prodejci vozidel tzv. stáčením tachometru sníží počet najetých kilometrů u prodávaného vozidla a jeho prodejní cenu tím zvýší až o několik tisíc korun. Pokud by se tímto činem prodejce obohatil o více než pět tisíc korun, hrozí mu dle nového rozhodnutí Nejvyššího soudu propadnutí věci a až dva roky vězení. V současné době je tímto způsobem “omlazena” polovina prodávaných ojetých aut v České republice.

„Pachatel tím uvedl kupujícího v omyl, způsobil mu škodu nikoliv nepatrnou a sebe nebo jiného obohatil. Pachatelem podvodu je podle rozhodnutí ten, kdo nabídne k prodeji vozidlo, u kterého sám nebo s něčí pomocí přetočí tachometr a tím zvýší kupní cenu auta nejméně o pět tisíc korun,“ uvedl Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí.

První odsouzeným mužem za stáčení tachometru byl čtyřicetiletý muž ze Zlína. Ten koupil vozidlo VW Caravele 2,5 TDi za 192 tisíc korun a s 340 tisíci najetými kilometry. Sám však stejné vozidlo prodal za 379 tisíc korun poté, co počet najetých kilometrů snížil na 171 tisíc. Za tento podvod byl odsouzen k roční podmínce se zkušební dobou na 18 měsíců.

Názor Nejvyššího soudu je závazný pro soudy nižších stupňů

Zatím se jedná pouze o názor a právní stanovisko Nejvyššího soudu a tímto rozhodnutím se musí řídit všechny soudy nižších stupňů. Podle Nejvyššího soudu není nutná úprava trestního zákoníku. „Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat. Podle našeho názoru je proto současná právní úprava dostačující. Proto jsme vydali tento názor, který je zavazující pro soudy nižších stupňů, a navíc určili hranici, od které se jedná o podvod,“ řekl Petr Knötig, mluvčí Nejvyššího soudu.

Náš tip: Hledáte nejlevnější povinné ručení či havarijní pojištění? Aktuální nabídku si nyní můžete porovnat na Úspory.cz.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »