Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nezapomínejte na správnou údržbu pneumatik. Ušetříte

Aktuality

Nezapomínejte na správnou údržbu pneumatik. Ušetříte

28. 11. 2013 Povinné ručení Všichni víme, že pneumatiky se mění dvakrát do roka - před zimou a po zimě. Oba typy pneumatik, ať už zimní či letní, se liší odlišnou tvrdostí a přilnavostí k vozovce a významně ovlivňují bezpečnost jízdy.

Kromě pravidelné výměny je také důležitá správná údržba, díky které ochráníte pneumatiky před opotřebením a tak i ušetříte na nových pneumatikách. Navíc je díky pneumatikám možné odhalit některé typy závad, jako je například špatně seřízená geometrie řízení.

Přezouváte si pneumatiky svépomocí? Pozor na časté chyby

Řada Čechů si pneumatiky přezouvá doma a snaží se tak ušetřit peníze, které by jinak musel zaplatit za výměnu v pneuservisu. Pozor však na časté chyby, kterých se můžete dopustit.

Nejčastější chybou je nesprávný směr rotace pneumatiky, který musí být ve směru jízdy vpřed. Směr bývá téměř vždy označen šipkou nebo nápisy Inside/Outside. Při domácím přezouvání dále dochází k přetažení šroubů u nových pneumatik a může tak dojít až k poškození nebo stržení závitů. Pozor je třeba si dát tak na dotažení pneumatik, které vždy zkontrolujte po spuštění vozidla na zem.

Čas od času si nechte zkontrolovat geometrii podvozku, který je provozem neustále namáhán. Často stačí pouze vyvážit pneumatiky. Ale to je již nutné provést v servisu, kde na to mají odpovídající zařízení.

Ke správně údržbě patří kontrola huštění pneumatiky. Pokud jsou pneumatiky nahuštěné správně, předcházíte předčasnému opotřebení a naopak dojde k prodloužení jejich životnosti. Vliv to má také na spotřebu paliva. Tlak je nutné měřit před jízdou, dokud nedojde k zahřátí pneumatiky.

A co dál? Nezapomeňte na skladování pneumatiky, které má na jejich životnost a vlastnosti také velký vliv. Pneumatiky by proto měly být uložené vedle sebe nastojato a jednou za čtyři týdny je vhodné jimi pootočit. Zavěšování na háky a pokládání naležato vhodné není. Pokud tedy nejde o pneumatiky s disky. Samozřejmostí je ochrana skladovaných pneumatiky před povětrnostními vlivy.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »