Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Nová databáze zabrání přetáčení tachometrů

Aktuality

Nová databáze zabrání přetáčení tachometrů

3. 1. 2015 Povinné ručení V lednu příštího roku bude zveřejněná databáze na webu ministerstva dopravy, která zamezí nezákonnému přetáčení tachometrů. V databázi si budou moci lidé ověřit skutečný stav najetých kilometrů u všech vozidel registrovaných na území ČR.

Společnost Cebia prověřila 500 tisíc vozidel v době od 1. ledna do 30. září 2014. Z tohoto počtu mělo stočený počet najetých kilometrů 190 000 tisíc vozidel, což je 40 procent. Tento průzkum odpovídá reálnému stavu na českém trhu s ojetými vozidly. Nejvíce se stáčí tachometry u vozidel značek Škoda, Ford a Volkswagen. Průměrně se počet najetých kilometrů stáčí o 100 tisíc kilometrů. Nižší počet kilometrů umožňuje navýšit prodejní cenu vozidla. Celkem takto došlo ke zvýšení ceny o 4,4 miliardy korun.

Kdo je společnost Cebia?

Společnost Cebia působí na českém trhu více než 20 let a zaměřuje se na prověřování původu a historie motorových vozidel. Pomáhá tak českým motoristům nakoupit ojeté vozidlo bezpečně. Snaží se aktivně bránit prodeji kradených vozidel na českém i evropském trhu. Její služby jsou proto zaměřené na odhalování závadových vozidel ještě před jejich prodejem.

Ročně jejích služeb využije více než 400 tisíc zákazníků. Společnost Cebia na svých stránkách umožňuje široké veřejnosti si online ověřit důležité informace o ojetém vozidle. Zde si zjistí záznam stavu tachometru, rok výroby, kontrolu odcizení a další důležité informace.

Vláda konečně učinila krok, který by měl zásadně omezit počet vozidel s přetočeným tachometrem. Na stránkách ministerstva dopravy bude nyní k dispozici databáze, v níž bude možné vyhledat každé vozidlo registrované v ČR s výjimkou vozidel čerstvě dovezených ze zahraničí. "K vyhledání bude potřeba VIN motoru a číslo protokolu technické prohlídky. Obojí je uvedeno v technickém průkaze," uvedl Josef Pokorný, ředitel odboru provozu silničních vozidel ministerstva dopravy.

V databázi nebudou vozidla dovezená ze zahraničí

Databáze vychází z informací, které se sbírají z technických kontrol již devět let. Tyto informace STK nyní zpřístupní všem. Náklady na vytvoření databáze údajně nepřesáhly částku 100 tisíc korun. Databáze však zatím nebude obsahovat záznamy o vozidlech, které budou dovezeny ze zahraničí. Česká republika k těmto informacím dostane přístup až poté, co se stane členem evropského monitorovacího systému Eucaris.

„Česko je pokládáno za „pračku automobilů“, kde s novou identitou mizí automobily odcizené v celé Evropě. Přístup k evropskému systému Eucaris je tedy z tohoto pohledu jistě krokem ke zlepšení situace. Tento systém však v praxi příliš nepomůže českým motoristům při výběru ojetého vozidla. Zákazník totiž nemá možnost získat informace ze systému Eucaris v době výběru svého budoucího automobilu, tedy před jeho koupí. V momentě, když chce vozidlo zaregistrovat na odboru dopravy městského úřadu, je již majitelem vozidla a v případě zjištění závadného původu nebo historie jeho vozu mu nezbývá, než se domáhat svých práv u prodávajícího,“ říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Součástí systému Eucaris bude povinná evidence stavu tachometrů, která bude zakotvená v připravované evropské směrnici. Na jejím základě bude provádění technických prohlídek jednotné a evidence stavu tachometru bude povinná do konce roku 2017. I z tohoto důvodu byla vytvořená komise, která se nelegálním stáčením tachometrů zabývá.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »