Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Odborníci doporučují vyšší pojistné limity u povinného ručení. Proč?

Aktuality

Odborníci doporučují vyšší pojistné limity u povinného ručení. Proč?

10. 11. 2014 Povinné ručení Nový občanský zákoník přinesl řadu důležitých změn. Jedna z nich se týkala radikálního navýšení odškodnění v případech škod na zdraví způsobených při dopravních nehodách. Čeští řidiči si však neuvědomují možný dopad této změny a u povinného ručení nechávají nízké pojistné limity.

Výplaty osobám poškozených při dopravních nehodách výrazně narostly. Čeští řidiči si přesto neuvědomují, že současné limity pojistného plnění u povinného ručení již nemusí stačit. Zákonem daný limit činí v případě škod na zdraví a životě 35 milionů korun. I přesto, že se tato částka může zdát na první pohled vysoká, nemusí stačit. A ve chvíli, kdy je limit vyčerpán, pojišťovna přestane platit. Zbytek je již na viníkovi.

“Jsme přesvědčeni, že zákonné minimum 35 milionů za škody na zdraví a za případná úmrtí nemusí stačit. Dvojnásob to platí pro ty, kteří tráví za volantem více času a najezdí hodně kilometrů. Může se stát, že některým mladým poškozeným bude pojišťovna platit třeba i několik desetiletí. Proto například Kooperativa nabízí produkt, v jehož rámci zaplatí za svého klienta až 150 milionů korun,” říká Václav Runštuk z Kooperativa pojišťovny.

Pojištění vozidla přímo na míru

Dnes mají pojišťovny mnohem širší produktovou nabídku a pojištění vozidla je možné nastavit přesně dle zákazníkových potřeb a možností. “Například motorista jezdící většinou na venkově, případně i v blízkosti lesa, se bude určitě lépe cítit s připojištěním srážky se zvířetem. To si může dokonce ještě rozšířit o pojištění poškození vozu zvířetem, tedy také pro případ, že by mu zvířata například poškodila elektroinstalaci. Motoristovi jezdícímu hlavně po Praze zase spíše hrozí vykradení vozu, proto si ke svému povinnému ručení může sjednat i pojištění zavazadel,” doporučuje Václav Runštuk.

Zákazník by se také měl zajímat o další možnosti pojištění, které vybraná pojišťovna poskytuje. To se týká zejména rozsahu asistenčních služeb a bonusů za věrnost. Zákazník by se měl vždy zajímat o všechny výhody, které mu pojišťovna může nabídnout. Výhodné je porovnat si povinné ručení na online kalkulačkách.

V případě nehody ihned kontaktujte pojišťovnu

V případě, že dojde k pojistné události, je důležité, aby řidič kontaktoval svou pojišťovnu okamžitě. “Každá dobrá pojišťovna vám v případě nehody zajistí vlastní asistenční službu, která se o vás a poškozené vozidlo postará. Její číslo je ideální hned si uložit do mobilu. Na tuto možnost bohužel mnoho motoristů při stresu po nehodě zapomíná,” upozorňuje Václav Runštuk.

Někteří řidiči na to zapomenou a snadno se stanou obětí tzv. nehodových společností. Ty postiženému řidiči nabídnou pomoc “zdarma”, přičemž stačí podepsat plnou moc. “Podpisem plné moci ve prospěch této společnosti se řidič vozidla prakticky stává jejím rukojmím. Většinou totiž na místě události řidič nemá dostatek času pročíst si podmínky spolupráce a ani není v takovém psychickém rozpoložení, aby odhalil např. nesmyslné smluvní pokuty za vypovězení smlouvy, apod. Rozčarování přichází, když nehodová společnost tyto služby vyúčtuje,” dodává na závěr Václav Runštuk.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »