Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Odborníci radí: Sjednejte si u povinného ručení vyšší limity

Aktuality

Odborníci radí: Sjednejte si u povinného ručení vyšší limity

19. 12. 2014 Povinné ručení Současné povinné ručení není zrovna levné a sehnat základní nabídku pod tři tisíce korun je téměř nemožné. Naštěstí pojišťovny nabízí různé akční nabídky, slevy a bonusy za bezeškodní průběh a tak je výsledná cena výrazně nižší. To však platí pouze pro řidiče, kteří jezdí bezpečně a bez nehod.

Ceny povinného ručení oproti loňskému roku znatelně stouply. Nejvíce je to patrné u základní sazby. Pokud se však započítají slevy a uplatní se bonusy za bezeškodní průběh, pak je rozdíl mezi cenou v loňském a letošním roce minimální. Za bezeškodní průběh nabízí pojišťovny slevu ve výši až do 60 procent.

Nejvyšší bonusy za bezeškodní průběh v roce 2014
Pojišťovna Výše slevy
AXA pojišťovna 60 %
Hasičská vzájemná pojišťovna 60 %
Triglav pojišťovna 60 %
Wüstenrot pojišťovna 60 %
Generali pojišťovna 55 %
ČSOB 50 %

Bezpečně jezdící řidiči získají slevu. To však neplatí pro řidiči, kteří jsou častými viníky dopravních nehod. Ti naopak získají tzv. malus, což je pokuta neboli přirážka. Jejich pojistné tak může být naopak ještě vyšší, než činí základní nabídka. Nejvyšší přirážka se pohybuje ve výši 200 procent základní sazby.

Vyšší pojistný limit neznamená drahé pojistné

Nejnižší zákonem stanovený pojistným limit činí 35 milionů korun na způsobené majetkové škody a 35 milionů korun na škody na zdraví. Pojišťovny však nabízí více variant a pojistné limity až do výše 200 milionů korun na způsobené majetkové škody a 200 milionů korun na škody na zdraví. Hlavním důvodem, proč zvolit vyšší pojistné limity, je nový občanský zákoník a změny ve vyplácení odškodného poškozeným.

Nový občanský zákoník zrušil tabulky, podle kterých se odškodné vyplácelo do konce roku 2013. Nyní o výši odškodného rozhoduje soud a částka se může vyšplhat až k několika milionům korun.

Vyšší pojistné limity přitom neznamenáájí zákonitě několikanásobné ceny pojistného. Pojištěný navíc u vyšší varianty získá další výhody navíc. „V ceně navíc bude mít asistenční služby i pro případ poruchy, náhradní vozidlo při havárii, pojištění pro střet auta se zvířetem, ale i pro škody, které na voze způsobí hlodavci překousáním kabelů, úrazové pojištění řidiče, garanci ceny pojištění na tři roky a kartu na čerpání pohonných hmot na 500 korun,“ uvedl Jiří Cívka z Generali.

Podobně jsou na tom také ostatní pojišťovny. Ceny povinného ručení s vyššími limity jsou průměrně vyšší o tisíc korun a zahrnují řadu dalších zajímavých služeb navíc.

Pojišťovna nemá právo krátit pojistné plnění

Velmi častým nešvarem českých pojišťoven je snaha krátit pojistné plnění z důvodu amortizace. Člověk, který nehodu nezavinil, ale přitom mu bylo způsobená škoda na starším vozidle, tak často obdrží částku o několik procent nižší. Se svou zkušeností se nám svěřil pan Ondřej B., který po nezaviněné nehodě nechal poškozené vozidlo opravit v neznačkovém servisu. Oprava jej přišla na 58 172 korun, ale pojišťovna mu uhradila o 11 321 korun méně. Důvodem byla korekce nákladů na materiál.

Jenže občanský zákoník říká, že pojišťovna musí uhradit skutečnou škodu včetně ušlého zisku, to znamená že poškozená věc má být uvedená do původního stavu. Pan Ondřej se nenechal odbýt a spor u soudu také vyhrál.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »