Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Pojistný trh konečně posiluje

Aktuality

Pojistný trh konečně posiluje

12. 8. 2013 Povinné ručení

Rok 2012 byl ve znamení stagnace a mírného poklesu. Za první čtvrtletí letošního roku však předepsané pojistné naopak stouplo a to v meziročním srovnání o 0,4 %. Dochází tedy k mírnému oživení pojistného trhu, který se tak dostává do kladných čísel. O kladném vývoji informovala ve své tiskové zprávě Česká asociace pojišťoven (ČAP).

ilu

Viditelný nárůst na pojistném trhu za první kvartál 2013 je způsoben hlavně navýšením předepsaného pojištění vozidel. Zájem stoupl konkrétně o havarijní pojištění. Poslední 4 roky toto pojištění vykazovalo spíše klesající tendenci. Letos konečně registrujeme nárůst a to dokonce o 0,3 %. Oproti loňskému poklesu 2,1 % je to tedy výrazné zlepšení. Opačnou tendenci má naopak trh s neživotním pojištěním, u něhož je zaznamenán pokles. Podle výsledků České asociace pojišťoven předepsané neživotní pojistné kleslo v meziročním srovnání o 0,4 %.

„Tento výsledek je pro nás vlastně relativně dobrou zprávou. Ve srovnání s loňským rokem představuje zpomalení poklesu předepsaného pojistného, a to o jeden procentní bod. Zejména snížení předpisu o 2,4 % u povinného ručení znamená pokračování nezbytné změny trendu započaté již v roce 2012, kdy tato oblast pojištění propadla o více než 5 %,“ hodnotí situaci na trhu výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora.

Životní pojištění je stále oblíbenější

Horší situaci na trhu s neživotním pojištěním více než kompenzuje dlouhodobě dobrá situace na trhu s životním pojištěním. Předepsané pojistné u životního pojištění za první čtvrtletí roste o 1,8 %, což je přibližně stejný výsledek, jakého bylo dosaženo v loňském roce. Stoupá také běžně placené pojistné a to o 1,7 %. Právě toto pojistné se nejvíce podílí na trhu s životním pojištěním.

„Nadále však klesá množství uzavřených smluv životního pojištění. Přestože se průměrná výše pojistného na jednu pojistnou smlouvu stále zvyšuje, celkový počet smluv meziročně klesl o dalších 100 tisíc. Od konce roku 2009 jich ubylo na našem trhu o 554 tisíc,“ doplňuje v tiskové zprávě Tomáš Síkora.

Pojišťovny jsou také aktivnější v zahraničí

Loňský pokles na českém pojistném trhu donutil tuzemské pojišťovny zacílit také na zahraniční domácnosti. Jen za první tři měsíce roku 2013 byl registrován 90 % nárůst celkového pojistného. Předepsané pojistné na zahraničních trzích tak dosáhlo 778 miliónů korun.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »