Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Povinné ručení i pro traktory a bagry

Aktuality

Povinné ručení i pro traktory a bagry

5. 9. 2015 Povinné ručení Pravidla povinného ručení čekají výrazné změny. Na počátku stojí případ slovinského farmáře zraněného traktorem, kterému mu pojišťovna odmítla uhradit plnou škodu. Důvodem bylo nedostatečné pojištění traktoru. Evropská unie se proto rozhodla zavést povinné ručení i do míst mimo veřejné pozemní komunikace.

Nešťastný úraz se odehrál ve Slovinsku. Traktorista neúmyslně naboural do žebříku, na němž stál farmář. Při pádu se farmář vážně poranil a musel absolvovat léčbu. Pojišťovna Triglav, u níž byl traktor pojištěn, však farmáři odmítla uhradil celou škodu ve výši 430 tisíc korun. Jako důvod uvedla, že pojištění traktoru se nevztahuje na místa mimo běžný silniční provoz.

Farmář svá práva hájil u evropského soudu

Zraněnému farmáři se rozhodnutí pojišťovny pranic nezamlouvalo, a proto se se svým případem dostal až k soudnímu dvoru Evropské unie. Ten rozhodl, že ochrana poškozených musí být zachována vždy a to i mimo veřejné komunikace.

Tento případ a zásah soudního dvora EU bude mít dohru pro povinné ručení všeobecně. Je pravděpodobné, že pojištění budou brzy muset mít i vozidla, která na silnici vyjíždí minimálně. Některá vozidla se dokonce na silnice nedostanou vůbec. Typickými příklady jsou stavební a zemědělské stroje (traktory, bagry, rypadla a další). I tato vozidla budou muset být pojištěna, pokud projde novela zákona o povinném ručení. Ta je nyní v meziresortním připomínkovém řízení.

Na základě novely by měla být všechna dosud nepojištěná vozidla pojištěna nejpozději do 31. května 2016. „Půjde především o vozidla nepodléhající povinnosti registrace v registru silničních vozidel, například o pracovní stroje, které jsou v souladu s jejich obvyklou funkcí určeny k pohybu po pozemních komunikacích,“ píše se v předkládací zprávě novely zákona, který implementuje nová evropská pravidla do českého práva.

Podle pojišťoven může jít až o desetitisíce kusů vozidel, přičemž pojištění stavebního či zemědělského stroje se pohybuje od 800 do 4 500 korun. Pro majitele těchto strojů to znamená další položku, ktera zvýší náklady těchto zemědělských a stavebních společností.

Novela zákona je prý vágní

Připravovaná novela zákona o povinném ručení je terčem silné kritiky. Podle kritiků není vůbec jasné, jakých vozidel se bude nová povinnost skutečně týkat. Podle evropské unie bude mít každý členský stát právo některá vozidla z této povinnosti vyjmout. Která to ale budou a kdo to určí? Více informací není schopna poskytnout ani Česká kancelář pojistitelů. „Sami nevíme, na jaká vozidla se to bude vztahovat. Stavební i zemědělské stroje byly ve většině případů pojištěny i v minulosti. Může se to týkat třeba tatrovek, které se pohybují v lomu,“ domnívá se Aleš Povr, mluvčí ČKP.

Jasno nemají ani členové Evropské unie, kteří se nemohou jednoznačně rozhodnout, která vozidla mají být pojištěna ze zákona, a která nikoliv. Evropská komise prosazuje zákonné pojištění všech vozidel, strojů a prostředků bez ohledu na to, zda se pohybují na veřejných komunikacích. K újmě na majetku či zdraví může dle ní dojít v jakémkoliv prostoru (viz. případ slovinského farmáře). Směrodatným by mělo být jakékoliv použití pojištěného vozidla, pokud odpovídá jeho běžné funkci.

Na druhé straně stojí Německo a Irsko, které tvrdí, že povinné ručení by mělo být ze zákona povinné pouze pro vozidla pohybujících se na veřejných komunikacích. Česká republika se rozhodla nová pravidla zařadit do českého práva. Na novele zákona pracuje ministerstvo financí a dopravy ve spolupráci s pojišťovnami. Nyní nedokážou vyčíslit zvýšení nákladů, avšak podle nich změny způsobí snížení základu daně z příjmů, což bude mít dopad na daňový odvod a státní rozpočet.

Zajímáte se o novinky ze světa pojištění vozidel? Na Úspory.cz najdete aktuální zprávy i možnosti porovnání nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Štítky: nejlevnější povinné ručení | novela zákona o povinném ručení | pojištění stavebních a zemědělských strojů | povinné ručení | srovnání povinného ručení | zdražení povinného ručení |

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »