Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Pozor na výjimky u povinného ručení

Aktuality

Pozor na výjimky u povinného ručení

11. 6. 2014 Povinné ručení Jakékoliv pojištění obsahuje řadu výluk a výjimek, na které se pojištění nevztahuje. To platí také pro pojištění vozidel. Představujeme Vám podrobný přehled výluk k povinnému ručení, při kterých Vám ani nejlepší a nejdražší pojištění nepomůže.

Při výběru pojištění pro Vaše vozidlo nezapomeňte také na výluky neboli výjimky, na které se pojištění nevztahuje. Výjimky jsou u většiny pojišťoven stejné a málokdy se setkáte s něčím nestandardním. Vždy se však vyplatí je znát, abyste nebyli při řešení pojistné události nemile překvapeni.

Výluky u povinného ručení určuje zákon

Základní podmínky u povinného ručení bývají u všech pojišťoven stejné, protože jsou určeny zákonem č. 168/1999 Sb., o povinném smluvním pojištění. Tento zákon jasně stanovuje výluky, které pojišťovna neplní nikdy, a také případy, kdy pojišťovna sice pojistné plnění uhradí, ale má právo jej požadovat po viníkovi nehody.

Dle výše uvedeného zákona není z povinného ručení hrazena:

 • újma na vozidle, jehož provozem byla újma způsobena, jakož i na věcech přepravovaných tímto vozidlem,
 • újma, kterou utrpěl řidič vozidla, jehož provozem byla újma způsobena,
 • škoda vzniklá mezi vozidly jedné jízdní soupravy tvořené - motorovým vozidlem a přípojným vozidlem,
 • škoda vzniklou manipulací s nákladem stojícího vozidla,
 • škoda, kterou je pojištěný povinen nahradit svému manželu nebo osobám s pojištěným žijícím ve společné domácnosti s výjimkou újmy, která má povahu ušlého zisku, jestliže tato újma souvisí s újmou na zdraví nebo usmrcením,
 • újma způsobenou provozem vozidla při teroristické nebo válečné události,
 • újma způsobenou provozem vozidla při jeho účasti na organizovaném motoristickém závodu nebo soutěži,
 • v případě střetu vozidel, která jsou ve vlastnictví téže osoby.
 • Pojišťovna dále nemusí hradit škodu, pokud prokáže, že pojištěný:

 • způsobil újmu úmyslně,
 • porušil základní povinnosti týkající se provozu na pozemních komunikacích a toto porušení bylo v příčinné souvislosti se vznikem újmy, kterou je pojištěný povinen nahradit (porušením základních povinností se rozumí provozováním technicky nezpůsobilého vozidla nebo vozidla které technickým stavem neodpovídá požadavkům bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo vozidla bez platného technického průkazu, řízením vozidla osobou bez příslušného řidičského oprávnění, řízením vozidla osobou pod vlivem alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo),
 • způsobil újmu provozem vozidla, které použil neoprávněně,
 • jako účastník dopravní nehody bez zřetele hodného důvodu nesplnil povinnost podle zákona upravujícího provoz na pozemních komunikacích sepsat bez zbytečného odkladu společný záznam o dopravní nehodě nebo ohlásit dopravní nehodu, která je škodnou událostí, a v důsledku toho byla ztížena možnost řádného šetření pojistitele,
 • bez zřetele hodného důvodu odmítl jako řidič vozidla podrobit se na výzvu policie zkoušce na přítomnost alkoholu, omamné nebo psychotropní látky nebo léku označeného zákazem řídit motorové vozidlo.
 • Náš tip: S porovnáním nabídek napříč trhem s povinným ručením vám pomohou stránky Uspory.cz.

  Hodnocení článku:

  Podobné články

  Jak postupovat při nákupu nového vozu

  4. 9. 2017

  Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

  Celá aktualita

  5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

  20. 2. 2017

  Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

  Celá aktualita

  Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

  12. 11. 2016

  Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

  Celá aktualita

  Co byste měli vědět před nákupem auta?

  27. 10. 2016

  Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

  Celá aktualita

  Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

  3. 10. 2016

  S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

  Celá aktualita

  Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

  11. 8. 2016

  Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

  Celá aktualita

  Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

  25. 5. 2016

  Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

  Celá aktualita

  Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

  1. 5. 2016

  Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

  Celá aktualita

  1 2 3 »