Úspory.cz >> Aktuality a návody >> Aktuality >> Povinné ručení >> Překvapivě hodně Čechů si dostatečně nechrání svá auta

Aktuality

Překvapivě hodně Čechů si dostatečně nechrání svá auta

3. 9. 2012 Povinné ručení

Povinné ručení i havarijní pojištění chrání majitele aut před finanční ztrátou při dopravní nehodě či jiném poškození auta. Přesto stále velké množství majitelů zasedá za volant svých vozů bez dostatečné pojistné ochrany a riskují tak vysokou finanční ztrátu, pokud by došlo k pojistné události.

Přes všechny tyto rozumné argumenty na našich silnicích jezdí 9 % aut, která nemají uzavřené dokonce ani povinné ručení. A to i přesto, že se jedná o zákonem stanovený typ pojištění. Každé auto s registrační značkou a technickým průkazem, které je provozováno na veřejných komunikacích, musí být ze zákona pojištěno. Za neuzavřené pojištění hrozí majiteli finanční postih. Na rozdíl po povinného ruční je zřízení havarijního pojištění dobrovolné. Havarijní pojištění není sice ze zákona povinné, nicméně je vysoce doporučované. Doplňuje povinné ručení a kompletuje tak pojistnou ochranu vozidla.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Víte ale přesně, co ještě kryje povinné ručení, a co už havarijní pojištění? Povinné ruční kryje pouze škody na majetku či na zdraví třetích osob způsobenou majitelem vozidla. Havarijní pojištění tuto pojistné krytí dále rozšiřuje o ochranu před:

  • krádeží
  • vandalismem
  • havárií
  • živelnou pohromou (úder blesku, požár, vichřice, povodeň, …)

Na rozdíl od povinného ručení hradí tedy škody, které se staly na Vašem autě.

Pojistit se vyplatí i starší auto

Někteří řidiči se mylně domnívají, že starší auta již nemají příliš vysokou hodnotu, a je tudíž zbytečné zřizovat havarijní pojištění z důvodu vysoké ceny pojištění. Pojišťovny v těchto případech vychází řidičům vstříc a ve své nabídce mají také speciální havarijní pojištění i pro starší vozy, které se vyznačují nižší cenou.

Levnější pojištění můžete získat hned několika způsoby. Především uzavřením havarijního pojištění a povinného ručení u jednoho poskytovatele, čímž získáte slevu běžně se pohybující kolem 5 % a v mnoha případech ještě k tomu získáte další doplňkové služby zdarma. Ušetřit můžete také volbou vyšší spoluúčasti a omezením pojistných rizik na ta nejdůležitější.

Nejlevnější pojištění online

Nejlevnější pojištění online si vyberete díky internetovým srovnávačům, které za vás porovnají všechny aktuální nabídky pojišťoven. Nejlevnější povinné ručení najdete na našem online srovnání.

Potřebujete k ruce pouze technický průkaz od vozidla a ihned se dozvíte, s jakým pojištěním nejvíce ušetříte.

Hodnocení článku:

Podobné články

Jak postupovat při nákupu nového vozu

4. 9. 2017

Koupě nového vozidla je podobně zásadní krok jako koupě vlastní nemovitosti. Také v tomto případě se jedná o dlouhodobé rozhodnutí na mnoho let, které stojí stovky tisíc korun. Je tedy logické, že bychom výběru nového auta měli věnovat více pozornosti než jeden letmý pohled.

Celá aktualita

5 tipů, jak mít spotřebu auta pod kontrolou

20. 2. 2017

Provoz auta rozhodně není levnou záležitostí. Na mysli nemáme pouze koupi auta, ale také jeho údržbu, servis, opravy a náklady na pohonné hmoty. Pravdou je, že nejvíce šetří provozní náklady přístup samotného řidiče. Řidič může ovlivnit i spotřebu auta. Existují tipy, díky kterým vaše náklady za pohonné hmoty klesnou. Které to jsou?

Celá aktualita

Nejezdíte v zimě autem? Poradíme vám, jak auto správně zazimovat

12. 11. 2016

Existují motoristé, kteří z rozličných důvodů nepoužívají automobil během zimních měsíců. Nemusí jít vždy o sváteční řidiče, kteří se obávají nepříznivého počasí. Zdaleka ne každý auto v zimě potřebuje. Nebo používá jen některá ze svých aut. V takovém případě je důležité auto, případně motorku, na zimu důkladně připravit.

Celá aktualita

Co byste měli vědět před nákupem auta?

27. 10. 2016

Vybírat značku, typ a motorovou variantu nového vozu, je ta snadnější a zábavnější část nákupu auta. Důležité je také zvážit osobní nároky na vůz, financování jeho koupě a také pojištění. Co všechno bystě měli vzít v úvahu, před tím, než si vysněný nový vůz koupíte?

Celá aktualita

Čas na přezouvání pneumatik se blíží, na co dát pozor?

3. 10. 2016

S nástupem podzimu se blíží také ideální čas na přezutí vašeho auta do zimních pneumatik. Přezout auto můžete buď svépomocí, případně v pneuservisu. Máme pro vás několik tipů, jak vše zvládnout bez chyb a bez zbytečného stresu.

Celá aktualita

Supersporty a veteráni: Jak se pojišťují drahá a vzácná auta?

11. 8. 2016

Supersportovní auta jsou sice spíš zbytečným statusovým symbolem, snad každý ale ocení jejich mnohdy osobitou krásu. Přece to nejsou auta, ale také pěkné technické artefakty. Jak se ale supersportovní vozy pojišťují? A co drahé sběratelské kousky? Pojistit neobvyklá auta je většinou poměrně těžké a také drahé.

Celá aktualita

Jak ušetřit za povinné ručení na motocykl? Zkuste sezónní pojištění

25. 5. 2016

Také majitelé motocyklů se nevyhnou sjednání povinného ručení. Na rozdíl od auta však na motocyklu v našich končinách nejspíš nejezdíte po celý rok a váš stroj přes zimu odpočívá v garáži. Proč tedy za toto období povinné ručení platit?

Celá aktualita

Nejde jen o počet bodů. Kdy vám policie zabaví řidičák okamžitě?

1. 5. 2016

Bodový systém jistě přispěl k lepšímu chování řidičů na silnicích. Skutečnost, že k odebrání řidičského průkazu je potřeba nastřádat přestupky za dvanáct bodů. Policie vám ale může řidičák odebrat v některých případech ihned. Kdy? Pozor je nutné dávat hlavně na rychlost.

Celá aktualita

1 2 3 »